• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Inauguracja Dyskusyjnego Klubu Filmowego Piątoklasistów

„Kino jest najlepszą ze sztuk”.

Maria Kalinowska

W dniu 8 czerwca 2022 roku swą działalność w murach naszej szkoły rozpoczął Dyskusyjny Klub Filmowy Piątoklasistów. Z inicjatywą powołania tej nieformalnej organizacji wyszła Julia Szepieniec, przewodnicząca klasy 5b. Spotkanie rozpoczęło się od przygotowania przekąsek, w tym popularnego i lubianego przez kinomaniaków popcornu. Na potrzeby seansu sprowadzono nawet specjalną maszynę do produkcji tego smakołyku. Nie zabrakło napojów i ciasteczek oraz prażonych orzeszków ziemnych. Klasopracownia języka polskiego została przemieniona w prawdziwą salę kinową. Wespół z wychowawcą Panem Waldemarem Kilarem ustalono, że prezentowane będą dzieła wartościowe, mądre i poruszające widzów, w tym także ekranizacje lektur szkolnych.

W ramach DKF uczniowie obejrzeli najnowszą adaptację powieści francuskiego pisarza Juliusza Verne’a pt. „Podróż do wnętrza Ziemi” w reżyserii Erica Breviga w gwiazdorskiej obsadzie z Brendanem Fraserem na czele. Jest to opowieść o tym, jak Sean Anderson wraz z wujkiem wyrusza w podróż do Islandii, aby odnaleźć zaginionego ojca.
Spotkanie zakończyło się wypowiedziami uczniów, tworzonymi na gorąco, na temat obrazu amerykańskiego reżysera. Recenzowano fabułę, niektórzy porównywali film z dziełem literackim, szukając podobieństw i różnic, inni kładli nacisk na grę aktorską i efekty specjalne, które naprawdę robiły wrażenie. Kolejne spotkanie z X Muzą już po wakacjach.