• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

W dniu 6 czerwca 2022 roku uczniowie klas piątych pod opieką wychowawców Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara oraz Pani Joanny Boczar wzięli udział w akcji czytelniczej pn. „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej w Rynku w Rymanowie przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Zaproszeni uczniowie, jako żywo przypominający swych ulubionych bohaterów literackich, czytali książki. Celem tegoż ciekawego happeningu była promocja czytania i inicjowanie mody na czytanie, a także wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Ogromne wrażenie nie tylko na organizatorach, ale także na mieszkańcach miasta zrobili nasi uczniowie, którzy prezentowali się niezwykle barwnie i oryginalnie.

Wśród rzeszy czytelników rozlokowanych w samym sercu zrewitalizowanego Rynku można było wypatrzyć zagłębioną w lekturze Anię Shirley, bohaterkę cyklu powieściowego kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, Nel Rawlison z powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, pirata Johna Silvera z „Wyspy Skarbów” Roberta Louisa Stevensona, Pippi Pończoszankę – postać z utworu szwedzkiej autorki Astrid Lindgren. Uwagę przechodniów przykuł swoją osobowością i nietuzinkowym wyglądem detektyw Euzebiusz Pozytywka z utworu Grzegorza Kasdepke, o selfie poproszony został Bob Budowniczy, a Gohan z popularnej serii komiksów „Dragon Ball” z dumą trzymał transparent naszej szkoły. Pogrążona w lekturze Juliusza Verne’a była Hinduska Auda, Kopciuszek poszukiwał pantofelka, utraconego na balu, a lis Witalis, bohater Jana Brzechwy, dał się wszystkim we znaki. W drugiej części spotkania dzieci rozwiązywały kwizy i zagadki literackie. Ostatnim punktem programu była prezentacja legendy „O śpiących rycerzach w Tatrach” wg Jana Kasprowicza w formie teatru kamishibaj (kami to papier, shibaj to teatr). Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii. Organizatorka spotkania, Pani Monika Rygiel, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanów z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii – odczytała powszechnie znaną polską legendę związaną z Podhalem.
W happeningu wzięło udział blisko 100 wychowanków: z Niepublicznego Przedszkola „Tuptusiowo” i Niepublicznej Szkoły Podstawowej Montessori w Rymanowie, Szkoły Podstawowej w Rymanowie, Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej, Szkoły Podstawowej we Wróbliku Szlacheckim. Była to pierwsza taka akcja w naszym regionie, która miała na celu masowe publiczne czytanie w wyznaczonym miejscu i czasie. Spotkanie z literaturą uświadomiło nam wszystkim, że warto czytać, gdyż dzięki tej umiejętności rozwijamy swoją wyobraźnię, poszerzamy horyzonty myślowe i stajemy bardziej wrażliwi na świat i ludzi. To był pożytecznie spędzony czas. Do zobaczenia za rok!