• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Pro memoria” zorganizowanym z okazji obchodów Roku Polskiego Romantyzmu

„Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”.

Juliusz Słowacki

W dniu 13 maja 2022 roku Pan dyrektor Piotr Cisek wręczył dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Pro memoria”, zorganizowanego z niemałym rozmachem przez Panią Jolantę Pietruszkę i Pana Waldemara Kilara w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu. Przypomnijmy, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, ponieważ równo 200 lat temu Adam Mickiewicz, zwany polskim wieszczem narodowym, wydał zbiór poezji „Ballady i romanse”, który dał początek nowej epoce w dziejach kultury polskiej.
Dzień wcześniej odbyły się przesłuchania konkursowe. Wrażliwi na piękno poezji uczestnicy na tle gustownej dekoracji, którą stanowiło hasło przewodnie konkursu oraz skrzydlate słowa polskich romantyków, recytowali wybrane przez siebie utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

Cieszy to, że w konkursowe szranki stanęło aż 36 młodych adeptów sztuki żywego słowa, którzy zaprezentowali na szkolnej scenie piękne wiersze patriotyczne, miłosne i filozoficzne. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć Mickiewiczowskie bajki takie jak: „Zając i żaba”, „Pchła i rabin”, „Osioł i pies”, „Tchórz na wyborach”, „Pies i wilk”. Z ogromną emocją recytowano ballady wieszcza, a z wśród nich „Panią Twardowską”, „Powrót taty” czy „Świteziankę”. Nie zabrakło wyjątków z „Pana Tadeusza”, a zwłaszcza słynnej „Inwokacji”, otwierającej epopeję narodową, lirycznych opisów z tegoż poematu, w tym dworu w Soplicowie (z księgi I „Gospodarstwo”), gry Wojskiego na rogu, wieńczącej polowanie na niedźwiedzia (z księgi IV „Dyplomatyka i łowy”), wreszcie opisu poloneza, tańczonego przez gości w Soplicowie podczas zaślubin Tadeusza i Zosi (z księgi XII „Kochajmy się”). Słuchaczy urzekły wystąpienia uczestników, którzy zmierzyli się z niełatwą poezją ujętą w formie sonetu („Stepy akermańskie”). Ponadto młodzi recytatorzy dzięki sile wyrazu artystycznego zwrócili uwagę jurorów na lirykę patriotyczną Adama Mickiewicza („Śmierć Pułkownika, „Reduta Ordona”). Dla porządku dodajmy, że recytowano również utwory Juliusza Słowackiego, w tym znany powszechnie wiersz „W pamiętniku Zofii Bobrówny” oraz „O Janku, co psom szył buty”, stanowiący fragment dramatu „Kordian”. Młodzi wykonawcy sięgnęli także po wiersze najmłodszego twórcy romantycznego Cypriana Kamila Norwida. Na szkolnej scenie rozbrzmiały strofy „Mojej piosnki (II)”, „Pielgrzyma” i „W Weronie”. Wzorcowe recytacje młodych uczestników, którzy wykorzystali dostępne środki ekspresji, rzuciły nowe światło na nieco zapomnianą poezję XIX-wieczną, sprawiły, że nadano romantycznym wierszom nowe życie dzięki ich współczesnej interpretacji. Intonacja, akcent, pauza, nasilenie głosu, rytm to najważniejsze środki wyrazu, którymi operowali uczestnicy konkursu. Śmiało można rzec, że poezja romantyczna została dzięki nim odkryta na nowo.
Po wysłuchaniu wystąpień uczestników jurorki – Pani Urszula Koźma i Pani Jolanta Pietruszka – dokonały merytorycznej oceny publicznych prezentacji i wyłoniły laureatów. Oto lista nagrodzonych uczniów:

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Miejsce

Imię i nazwisko nauczyciela opiekuna

Uczniowie klas 1-3

1.

Zuzanna Komborska

3a

1. miejsce

Urszula Koźma

2.

Antonina Jaworska

2b

2. miejsce

Klaudyna Trygar-Kubusiak

3.

Miłosz Inglot

2b

3. miejsce

Klaudyna Trygar-Kubusiak

4.

Kacper Jakubiszyn

1a

wyróżnienie

Maria Niemczyk

5.

Antonina Troska

1a

wyróżnienie

Maria Niemczyk

6.

Emilia Żaromska

2a

wyróżnienie

Alicja Zajdel

7.

Urszula Niemczyk

3a

wyróżnienie

Urszula Koźma

Uczniowie klas 4-6

8.

Julia Szepieniec

5b

1. miejsce

Waldemar Kilar

9.

Zuzanna Szwarc

5b

2. miejsce

Waldemar Kilar

10.

Julia Urbanik

4b

3. miejsce

Alicja Kabiesz

11.

Maja Penar

5a

wyróżnienie

Waldemar Kilar

Uczniowie klas 7-8

12.

Antoni Kaczor

7b

1. miejsce

Waldemar Kilar

13.

Gracjan Tworek

7b

2. miejsce

Waldemar Kilar

14.

Radosław Władyka

8b

3. miejsce

Waldemar Kilar

15.

Michał Mrozek

8b

wyróżnienie

Waldemar Kilar

16.

Dorian Smoleń

7a

wyróżnienie

Maria Szczepaniak

Gratulujemy sukcesów! Konkurs recytatorski „Pro memoria” był jednym z wydarzeń uświetniających w murach naszej szkoły Rok Polskiego Romantyzmu. Było to prawdziwe święto poezji, które skłoniło i młodzież, i nauczycieli do refleksji nad bogactwem polskiego dziedzictwa kulturowego, będącego świadectwem naszej tożsamości narodowej. To poezja w trudnych czasach dawała nadzieję na lepsze jutro i wspierała duchowo. Te wskazania stały się aktualne również dziś.