• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Obejrzeliśmy spektakl teatralny „Legendy Orła Białego”

„Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny”.

Stanisław Wyspiański

W dniu 22 kwietnia 2022 roku uczniowie klas czwartych i piątych pod opieką nauczycieli Pani Alicji Kabiesz, Pana Waldemara Kilara i Pana Józefa Krzysztyńskiego obejrzeli w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie sztukę teatralną pt. „Legendy Orła Białego” w reżyserii Piotra Zaniewskiego. Na scenie zaprezentowali się aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji: Monika Panuś, Iza Skrypuch, Marek Jędrzejczyk i Piotr Zaniewski. Scenariusz widowiska, oparty na powszechnie znanych legendach mówiących o początkach państwa polskiego, był bardzo ciekawy. Oto bracia zakonni: Anonimus, Zenobiusz i Agapiusz, w myśl starej łacińskiej maksymy „Historia magistra vitae est”, podjęli się trudu spisania najstarszych dziejów Polski. W tym celu opuścili klasztorne mury i na pokładzie łodzi postanowili dotrzeć do źródeł najbardziej polskiej rzeki – Wisły. Płynąc pod prąd nurtu wodnego, zmierzali do źródeł czasu, tworząc podczas rejsu kronikę.

Spektakl spełnił ważną rolę edukacyjną, gdyż w formie prezentacji scenicznej poznaliśmy najważniejsze wydarzenia historyczne, które kształtowały młody organizm państwa polskiego (np. chrzest Polski w roku 966, zjazd gnieźnieński w roku 1000 i ustanowienie metropolii gnieźnieńskiej, koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku). Na scenie w ciekawej formie zaprezentowano podania i legendy tworzące polską mitologię narodową. Nie zabrakło zatem przywołania opowieści o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, o cynicznym władcy Popielu, którego za niegodziwości wobec krewnych i poddanych spotkała zasłużona kara, wymierzona przez myszy, o Piaście Kołodzieju, organizującym postrzyżyny syna Siemowita, o królu Kraku i jego córce Wandzie, która z pobudek patriotycznych nie chciała wyjść za mąż za niemieckiego rycerza. Ze sceny patetyczne monologi wygłaszali ponadto: smok wawelski, warszawski bazyliszek, nimfa wodna Goplana.
Naszą uwagę przykuły ponadto: wykonana z rozmachem scenografia, nowatorsko zaprojektowane kulisty boczne, klasyczne dla wzorów epoki kostiumy i rekwizyty, gra światłem i operowanie dźwiękiem. Aktorzy brawurowo odegrali swe role, wykorzystując dowcip słowny i sytuacyjny. Liczne aluzje literackie, przywoływanie „skrzydlatych słów”, parafrazy cytatów z „Balladyny” Juliusza Słowackiego czy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza podnosiły rangę wystąpień scenicznych. Dodać wypada, że twórcy spektaklu umiejętnie nawiązali więź z licznie przybyłą widownią, zapraszając widzów na scenę i wprowadzając ich w sferę theatrum. Dynamiczne dialogi i wartka akcja, otwarta na udział w spektaklu widzów, okazała się strzałem w dziesiątkę.
Spektakl „Legendy Orła Białego” spełnił ważną rolę wychowawczą poprzez budowanie poczucia wspólnoty narodowej. Uświadomił młodym widzom, iż dziedzictwo kulturowe stanowi o nas samych. Widowisko dostarczyło wszystkim niemałych doznań i wzruszeń.