• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Otwarcie wystawy „W hołdzie polskim romantykom” z okazji ustanowienia Roku Romantyzmu Polskiego

„Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko”.

Adam Mickiewicz

W dniu 12 kwietnia 2022 roku w holu głównym szkoły została otwarta wystawa tematyczna pn. „W hołdzie polskim romantykom”, upamiętniająca dorobek literacki wybitnych polskich poetów tworzących w I połowie XIX wieku w epoce zwanej romantyzmem. W gronie tym znaleźli się tworzący na emigracji narodowi wieszcze: Adam Mickiewicz (1798-1855), Juliusz Słowacki (1809-1849), Zygmunt Krasiński (1812-1859), Cyprian Kamil Norwid (1821-1883), a także pozostający w kraju, związany z Podkarpaciem Wincenty Pol (1807-1872). W pięciu gablotach zebrano nie tylko reprezentatywne utwory mistrzów. Zgromadzono również bogatą literaturę przedmiotu. Uwagę zwiedzających przykuły faksymile ilustracji Michała Andriollego, wykonane do wydań „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, autografy Cypriana Kamila Norwida, zwłaszcza jego karty z pamiętnika wzbogacone rysunkami wykonanymi ołówkiem.

Wykorzystując zasadę korespondencji sztuk, twórcy wystawy zaprezentowali nie tylko unikatowe wydania dzieł Mickiewicza („Pan Tadeusz”, „Sonety krymskie”, „Ballady i romanse”), Słowackiego („Kordian”, „Balladyna”, „Sen srebrny Salomei”), Krasińskiego („Irydion”, „Nie-Boska komedia”), Norwida („Vade-mecum”), ale także wyeksponowali liczne fotografie przedstawiające m.in.: gmach Muzeum Romantyzmu w Opinogórze koło Ciechanowa, gromadzącego pamiątki po Zygmuncie Krasińskim, portret jego żony Elizy z Branickich, utalentowanej malarki amatorki, podobiznę Delfiny z Komarów Potockiej – wielkiej muzy mistrza, śpiewaczki i malarki, pośmiertny wizerunek autora „Psalmów przyszłości”, wykonany przez wybitnego francuskiego fotografa Nadara. Całość dopełniły fotokopie rękopisu Mickiewiczowskiej epopei, wydanej po raz pierwszy w Paryżu w roku 1834, czy zdjęcia ukazujące miejsce wiecznego spoczynku Norwida na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency, czyli największej polskiej nekropolii we Francji, nazwanej też panteonem polskiej emigracji.
Dodajmy, że 200 lat temu – w 1822 roku – w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek romantyzmu w Polsce. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W uchwale wskazano, że jest to dobry powód do przypomnienia „duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”. Zaznaczono, że „literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków”. „Wypracowane i utrwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności — ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo. Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich” - napisano w uchwale.
Przygotowana z niemałym rozmachem i pieczołowitością szkolna wystawa „W hołdzie polskim romantykom” w założeniu miała na celu przybliżenie sylwetek wybitnych twórców polskiej literatury z czasów niewoli narodowej oraz zrozumienie przesłania nurtu poezji tyrtejskiej i metafizycznej. Ekspozycja autorstwa Pań Anny Bałuki i Jolanty Pietruszki oraz Pana Waldemara Kilara jest pierwszą realizacją kilku propozycji artystycznych, upamiętniających Rok Romantyzmu Polskiego, adresowanych do społeczności Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej.