• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Rymanowie-Zdroju

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

W dniu 4 września 2021 roku delegacja uczniów z klasy 5b pod opieką Pana Waldemara Kilara obejrzała spektakl „Rodzina, ach rodzina”, wystawiony na scenie Amfiteatru nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju. Inscenizacja, powstała na kanwie dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, została przygotowana przez członków Klubu Seniora, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Tym wydarzeniem artystycznym lokalna społeczność uświetniła jubileuszową, bo dziesiątą odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której patronuje prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” spotkało się z szerokim zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców Rymanowa-Zdroju, ale także kuracjuszy i turystów, którzy tłumnie przybyli do amfiteatru. Spektakl zebrał zasłużone brawa za doskonałe opracowanie scenariusza, w którym ujęto kluczowe wątki utworu, a także za bardzo dobrą, żywą, pełną energii grę aktorską. Docenić wypada entuzjazm i zapał wszystkich aktorów, którzy wiele tygodni przygotowywali się do premiery swego spektaklu. Twórcy przygotowali gustowną scenografię, zaprojektowali kostiumy, utrzymane w duchu epoki, i zadbali o profesjonalne nagłośnienie. Wszystko to złożyło się na wspaniały efekt końcowy.
Dodajmy, że za opracowanie spektaklu odpowiedzialne były Anna Prorok i Monika Rygiel, która również kierowała próbami. W sztuce wystąpili: Danuta Tworek jako Dulska, Zbigniew Urbanik (Dulski), Józef Pelczar (Zbyszko), Teresa Dziamałek (Hesia), Halina Reptak (Mela), Anna Bożek (Hanka), Maria Niemczyk (Juliasiewiczowa), Danuta Supeł (Lokatorka), Lidia Sołtysik (Tadrachowa). W rolę narratora wcielił się Michał Chentosz. Wielkie brawa dla artystów, którzy sprostali niełatwemu zadaniu i bardzo udanie zaprezentowali swe umiejętności aktorskie na scenie przed liczną publicznością. Słowa uznania należy skierować do Pani Moniki Rygiel, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie, oraz Pani Danuty Litarowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. Dzięki ich determinacji i zaangażowaniu całego zespołu mogliśmy godnie uczcić w gminie Rymanów akcję Narodowe Czytanie Anno Domini 2021.
Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości z Panem wiceburmistrzem Grzegorzem Wołczańskim na czele miłośnicy twórczości Gabrieli Zapolskiej, zaopatrzeni we własne egzemplarze „Moralności pani Dulskiej”, tradycyjnie już na pamiątkę otrzymali na kartach tytułowych czytanego dzieła odbicie specjalnego stempla, który dotarł do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie jako głównego organizatora akcji z kancelarii Prezydenta RP w Warszawie.