• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

„Błysnął znów Trzeci Maj, Teraz nasz wesoły kraj!”

„A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie”.

Jan Kochanowski

W tym roku będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo że przebiega ona w cieniu pandemii, uczniowie klasy 7a, w domowym zaciszu, przy współpracy z Paniami: Marią Szczepaniak i Alicją Kabiesz, przygotowali z tej okazji prezentację multimedialną, której motto brzmi: „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna”. Całość programu artystycznego, składająca się z wierszy i pieśni patriotycznych, ma przypomnieć wszystkim o niezwykle ważnym wydarzeniu z historii naszej ojczyzny. Uczniowie zarysowali tło historyczne i zwrócili uwagę na doniosłą rolę Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, której idee kształtowały Polaków podczas trudnego dla naszego kraju okresu zaborów. Młodzież wspomniała, że była to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, stała się efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

W programie artystycznym zasygnalizowano też o sytuacji w ówczesnej Polsce, która nie była pomyślna: w 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowano wojnami i prywatą części obywateli, skarb pozostawał pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty, jak i mieszczaństwa.
Uczniowie odnotowali też fakt, że tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy, a jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą.
Siódmoklasiści przedstawili to doniosłe wydarzenie w bardzo ciekawy sposób, wnosząc dużo serca i zaangażowania w przygotowanie prezentacji. Starali się też uzmysłowić, jak istotną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Prezentację, aby obejrzeć, można pobrać TUTAJ.