• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Projekt „Czytamy ulubione wiersze” zorganizowany z okazji Światowego Dnia Poezji

„Poeta pragnie w jasny dzień pokazać światło księżyca”.

Jean Cocteau

W dniu 23 marca 2021 roku uczniowie klasy 4b wzięli udział w ciekawym projekcie pn. „Czytamy ulubione wiersze”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez wychowawcę Pana Waldemara Kilara z okazji Światowego Dnia Poezji, obchodzonego co roku 21 marca, ustanowionego przez UNESCO (1999) w celu promowania czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. W intencji pomysłodawców ten dzień miał „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania słuchaczy z sylwetką wybitnego polskiego poety Adama Zagajewskiego, który zmarł 21 marca bieżącego roku.

Urodzony we Lwowie przyszły literat lata życia spędził w Krakowie i na emigracji w Paryżu. Debiutował w 1967 roku na łamach „Życia Literackiego”. Współtworzył wraz z Julianem Kornhauserem program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Uczniowie wysłuchali utworu „Szybki wiersz”, który został odczytany na tle muzyki – chorału gregoriańskiego. W przejmującej atmosferze ciszy i skupienia czwartoklasiści przybliżyli obecnym swoje ulubione wiersze. Nie zabrakło zabawnych, ale też refleksyjnie brzmiących strof największego polskiego poety Adama Mickiewicza, związanej z Podkarpaciem Marii Konopnickiej, a także Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Wandy Chotomskiej, najbardziej znanych poetów piszących dla dzieci. Spotkanie zamknęła przejmująca interpretacja wiersza „Radość pisania” Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla, zwanej damą polskiej poezji.
Twórcze spotkanie ukazało wrażliwość uczniów na magię poetyckiego słowa i dało impuls do pierwszych prób poetyckich. Gratulacje dla wszystkich uczestników za odwagę, otwarty umysł i kreatywność.