Szkoła Filialna w Rymanowie Zdroju - logo Szkoła Filialna w Rymanowie Zdroju - zdjęcie


Strona główna arrow O szkole arrow Historia szkoły

Nowości
Popularne
Zarys Historii Szkoły Filialnej w Rymanowie Zdroju Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Maria Prugar   

Budynek, w którym obecnie mieści się Szkoła Filialna w Rymanowie Zdroju, oddano do użytku w 1973 roku. 3 września, tegoż roku, zaczęło funkcjonować w nim Państwowe Przedszkole. Dyrektorem została wówczas p. Maria Stanoch-Zmarz, która pełniła tę funkcję do 1978 roku. 20 sierpnia 1978 roku mianowanie na stanowisko dyrektora Przedszkola otrzymała mgr Maria Przybylska, która w latach 1984-87 pełniła również stanowisko wizytatora – metodyka w Krośnie. W tym roku został utworzony dodatkowy, czwarty oddział przedszkolny, a w późniejszym czasie i piąty. Do przedszkola uczęszczało 150 dzieci. Powoli płynęły dni w przedszkolu całkowicie wypełnione zabawą i pracą. Trzeba było przekonać niektórych rodziców, że przedszkole to nie tylko przechowalnia, ale poważna instytucja, w której uczy się dzieci i wychowuje według najnowszych wzorców. Przedszkole jednak nie pustoszeje na wakacjach, czy feriach zimowych. Budynek zostaje wykorzystany na letnie i zimowe formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży, organizowane przez różne przedsiębiorstwa. W tym czasie na dyrektora Przedszkola została powołana mgr Maria Kaczor–Prugar. W roku szkolnym 1987/88 ponownie funkcję dyrektora Przedszkola objęła mgr Maria Przybylska, którą pełniła do 1996r. W latach 1992 – 96 ze względu na niż demograficzny zlikwidowano trzy oddziały. Sale przedszkolne były wykorzystane jako klasy lekcyjne. Uczyły się w nich dzieci mieszkające w Rymanowie Zdroju, uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej - najpierw tylko do klasy I, a później do II i III. 31.12.1996r. Samorządowe przedszkole w Rymanowie Zdroju skończyło swoją działalność. Uległo całkowitej likwidacji.

1.01.1997r. budynek został przekazany Szkole Podstawowej w Posadzie Górnej. Utworzono w nim Szkołę Filialną, do której obecnie uczęszczają dzieci z klas I – III. Funkcjonują również dwa oddziały przedszkolne: grupa młodsza (3,4 latki), oddział starszy (5 latki) i zerówka (6 latki). Na kierownika Szkoły Filialnej w Rymanowie Zdroju powołano mgr Marię Prugar.

W 25-letnim okresie funkcjonowania Przedszkola i teraźniejszej Szkoły Filialnej podejmowały pracę nauczycielki: Maria Stanoch-Zmarz, Danuta Wójcicka, Michalina Markiewicz, Kazimiera Florkiewicz, mgr Maria Przybylska, Halina Dworzańska, Alicja Glazer, Lucyna Szajna, Stanisława Pelczarska, Elżbieta Pelczarska, Antonina Szydło, Krystyna Niemczyk, Maria Ziemiańska, Barbara Pelczar, Małgorzata Owoc, Krystyna Starzak-Przybylska, Urszula Szul, Krystyna Szajna-Hejnosz, Anna Krupa, Barbara Szot, Lidia Pelczarska, Weronika Chrząszcz, Lucyna Serafin-Rachwał, mgr Maria Kaczor-Prugar, mgr Danuta Oberc, mgr Maria Niemczyk, mgr Urszula Koźma, mgr Grażyna Byra, s. mgr Barbara Zegar, s. mgr Anna Nowińska i Małgorzata Ziajka.

Obecne Grono Pedagogiczne to: mgr Beata Dworzańska, mgr Magdalena Kasperkowicz, mgr Elżbieta Pelczarska, mgr Małgorzata Piwowar, mgr Maria Prugar, mgr Krystyna Przybylska, mgr Ewelina Rij, mgr Agnieszka Szul, mgr Alicja Szymanowska,  ks. mgr Marek Zajdel, mgr Teresa Ziemba i s. mgr Anna Żelnio.