• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Język angielski dla dzieci

Jak pomóc dziecku w angielskim - radzi ekspert z British Council Rodzice często zastanawiają się, co zrobić aby ich dzieci szybko i dobrze opanowały język angielski. Podajemy Państwu garść wskazówek i sugestii, jak sami możemy pomóc dziecku w nauce. Przeznaczone są one dla osób, które choć trochę znają angielski, ale niektóre zajęcia z dziećmi, takie jak wspólne przeglądanie książeczek, słuchanie piosenek, korzystanie z Internetu czy słownika nie wymagają tej umiejętności. Pamiętajmy, że samo nasze zainteresowanie tym, czym dziecko się zajmuje już je motywuje do pracy. Jeśli mama lub tata chcą razem z dzieckiem czymś się zająć to musi to być rzecz ważna i potrzebna. A przecież język angielski jest dziś bardzo potrzebny w każdej niemal dziedzinie życia. Warto więc zainwestować trochę wolnego czasu i energii w udaną przyszłość swojego dziecka.

Oto kilka sugestii jak możemy to zrobić:

 • Inwestuj siebie i swój czas w edukację dziecka.
 • Dobrze jest nauczyć dziecko organizacji pracy. Kiedy pociecha zabiera się do nauki powinna to robić w cichym, spokojnym miejscu. Przynoszone z zajęć dodatkowe materiały - fotokopie z ćwiczeniami, ilustracje czy inne powinny być trzymane w osobnym segregatorze. Pokażmy też dziecku jak korzystać ze słownika, z podręczników i Internetu.
 • Interesujmy się tym czego aktualnie uczy się dziecko. Przejrzyjmy z nim razem notatki z zajęć, poprośmy aby nauczyło nas jednego czy dwóch słówek poznanych na ostatnich zajęciach. Sprawdźmy też czy ma zadaną pracę domową i wyegzekwujmy jej odrobienie.
 • W wolnych chwilach poświęćmy trochę czasu na wspólne gry językowe, starając się aby były zabawne i przyjemne. Jeśli nauka angielskiego stanie się dla dziecka przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem na pewno opanuje ten język szybciej. Postarajmy się aby te ćwiczenia stały się stałym punktem rodzinnego planu zajęć.
 • Róbmy coś regularnie, np. raz w tygodniu czytajmy z dzieckiem angielską książkę lub oglądajmy filmy i kreskówki najpierw z angielskimi napisami a potem, jeśli zaistnieje potrzeba, po polsku. W czasie podróży lub przed snem słuchajmy z dzieckiem angielskich piosenek. Ważne jest aby to czego dziecko słucha czy ogląda, sprawiało mu przyjemność.
 • Bardzo dobrą pomocą w nauce języka są książki z historyjkami czy bajkami. Pracując z książką można najpierw porozmawiać z dzieckiem o ilustracjach pytając co widzą na obrazkach i o czym jest opowiadanie. Potem czytajmy historyjkę powoli, pokazując, że tekst biegnie od lewej do prawej strony. Sprawdźmy, czy dziecko rozpoznaje czytane słowa i pokażmy mu związek między pisownią i wymową. Warto poszukać książek z kasetami/płytami jeśli mamy wątpliwości czy czytamy prawidłowo.
 • Szukajmy materiałów w Internecie. Można tam znaleźć gry do zabawy z dziećmi, wspólnie z dzieckiem szukać informacji lub wydrukować materiały do wykorzystania później. Oto kilka wartych polecenia adresów stron internetowych: www.britishcouncil.org/kids  www.bbc.co.uk/cbbc/
 • Wybierzmy jakąś porę raz w tygodniu, kiedy w domu mówimy po angielsku (np. 10 min. każdej soboty rano przy śniadaniu).
 • Do nauki wykorzystujmy też przedmioty znajdujące się w domu, np. co tydzień na 10 rzeczach można przykleić kartki z ich angielskimi nazwami.
 • Rozmawiajmy o nazwach produktów żywnościowych rozpakowując zakupy lub przygotowując posiłki.
 • Bawmy się z dziećmi w gry pamięciowe wykorzystując zabawki.
 • Róbmy wspólnie słowniki obrazkowe; książki plakaty czy lalki.
 • Jeśli jest to możliwe warto postarać się też o mówiącą po angielsku opiekunkę.

Gry i zabawy do nauki języka angielskiego.

A oto kilka gier i zabaw, które można wykorzystać do nauki i zabawy z dziećmi:

 • BINGO - Gramy w bingo z numerami, literami alfabetu, kolorami, zwierzętami itp.
 • GRY Z ALFABETEM - Wybieramy literę alfabetu i prosimy dziecko, aby znalazło angielską nazwę zwierzęcia, czegoś do jedzenia, rośliny itp. zaczynających się na tę literę. Możemy też poprosić o napisanie 5 wyrazów na tę samą literę.
 • I-SPY - Prosimy dziecko, aby zgadło o jakiej rzeczy na daną literę w pokoju myślimy.
 • DWADZIEŚCIA PYTAŃ - Dziecko może zadać do 20 pytań, żeby dowiedzieć się o jakiej rzeczy myślimy.
 • GRA W OKREŚLENIA - Opisujemy dziecku np. zwierzę czy przedmiot a ono zgaduje co to jest.
 • DOPASOWYWANIE - Wybieramy obrazki i dorabiamy do nich kartki z podpisami. Kładziemy je na stole obrazkiem/napisem do dołu. Po kolei odwracamy 1 obrazek i 1 podpis aby je dopasować w pary. Jeśli znajdziemy parę, odkładamy je na bok, jeśli nie - odwracamy obrazki twarzą do dołu do dalszej gry.

Więcej informacji o pracy z dziećmi oraz inne atrakcyjne materiały dla rodziców znajdują się na www.britishcouncil.org/parents.