• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Pierwszy pokaz szkolnej mody, czyli o obchodach Dnia Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela, obchodzony jest 14 października w szkołach w całej Polsce. Święto pracowników oświaty ustanowiono w 1982 roku w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystości gminne miały miejsce w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej, gdzie przybyli zaproszeni goście – przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy szkół, zasłużeni nauczyciele. Dostojnych gości, m. in. przewodniczącego Rady Miejskiej Mariana Niemczyka, burmistrzów Jana Rajchla i Wojciecha Farbańca, skarbnik gminy Bernadettę Łożańską i dyrektor ZEAS-u Bożenę Niemczyk a także wszystkich dyrektorów placówek szkolno-wychowawczych z gminy Rymanów i przybyłych nauczycieli powitał dyrektor ZSP Paweł Kinelski.

W mowie inauguracyjnej zwrócił uwagę, jak ważna w życiu narodu i państwowości jest rola nauczyciela – pedagoga i przewodnika, kształtującego osobowość, intelekt i charakter młodego pokolenia. Przywołał znane od wieków słowa kanclerza Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, wyrażając ufność, iż możemy formować nową społeczność – wspólnotę ludzi uczących się. Edukacja bowiem powinna być nośnikiem nie tylko wiedzy, ale również wzorów zachowań, zasad postępowania, patriotyzmu, dyscypliny, ofiarności i samokrytyki.

Następnie dyrektor Kinelski zaprosił szacowne audytorium na część artystyczną przygotowaną przez nauczycieli: Agnieszkę Kwolek – Śliwkę, Jolantę Pietruszkę, Bogusława Malinowskiego i Waldemara Kilara. Na początek zebrani usłyszeli dzieje polskiego szkolnictwa w rytmie rap. Hubert Ziemba, Patryk Szajna, Sylwester Ludwiczak, Rafał Biłas i Karol Farbaniec z niemałym talentem odśpiewali historię powstania Akademii Krakowskiej i rozwoju literatury narodowej za sprawą Reja i Kochanowskiego. Nie pominęli okresu upadku szkolnictwa w czasach baroku i jego renesansu w epoce oświecenia, kończąc występ rymowaną opowieścią o tajnym nauczaniu w czasach II wojny światowej i reformie edukacji w III RP. Wykonywali przy tym wręcz po mistrzowsku niezmiernie trudne figury taneczne, co szczególnie spodobało się zaproszonym gościom.

Uroczysta akademia przybrała charakter pokazu mody – szkolny hol wystylizowano na wybieg, gdzie po purpurowym chodniku przy refleksach świateł i w rytm doskonale wszystkim znanej muzyki „Wonderfull Life” modele prezentowali stroje uczniów i nauczycieli z różnych epok – od antyku po współczesność. Zobaczyliśmy zatem dumnie kroczącego rzymskiego lektora (Michał Rygiel) w finezyjnie udrapowanej todze, w wieńcu laurowym na głowie i z trzcinką w ręku, Egipcjanina w krótkiej białej przepasce owiniętej wokół bioder (w tej roli Paweł Rygiel) czy biedne chłopskie dziecię zmierzające boso w worze pokutnym do szkoły parafialnej. Wspaniałą kreację stworzył Jacek Śliwka, który wcielił się w postać dziarskiego żaka, jakby rodem wyjętego z literatury sowizdrzalskiej, łobuzersko spoglądającego w stronę fotoreporterów i zawadiacko uśmiechającego się konferansjerek. Wielki aplauz zdobył Damian Dworzański, odziany w sutannę i biret, dzierżący w rękach grubą pergaminową księgę, zabezpieczoną przed kradzieżą łańcuchem z kutego żelaza. Pojawili się również nauczyciele XIX-wieczni, stale czynni i zaangażowani, by „nieść oświaty kaganek”, Katarzyna Ligenza i Mariusz Filipowicz. Nie mogło – rzecz jasna – zabraknąć mody powojennej. Tu w swym żywiole były Kinga i Izabela Hićkiewiczówny – obie w przepisowych granatowych fartuszkach z białym kołnierzykiem, z tornistrami na plecach. Perfekcyjnie wywiązane czerwone kokardy we włosach i piegi na twarzy dodawały im wdzięku i uroku. Towarzyszył im brat Mateusz. Biała koszula i czerwony krawat nieodzownie nasuwały skojarzenia z działalnością młodego aktywisty w ZMP…

Całość dopełniły świetne interpretacje utworów: Anity Lipnickiej „I wszystko się może zdarzyć” w wykonaniu Kasi Karaś oraz Grzegorza Turnaua „Między ciszą a ciszą” Laury Flaszczyńskiej.

Co raz rozlegały się gromkie brawa, które dobitnie świadczyły, że program, pokazujący szkołę z odmiennej perspektywy, dalekiej od utartego szablonu, z przymrużeniem oka, zyskał uznanie i powszechny entuzjazm wymagającej publiczności. Dodajmy, że ceremonii otwarcia pokazu mody dokonały Agnieszka Kosztyła i Kasia Madej, natomiast funkcję konferansjerek pełniły: Natalia Gubała, Katarzyna Różowicz, Katarzyna Karaś, Laura Flaszczyńska i Alicja Borek, których błyskotliwe komentarze i w pełni profesjonalne zapowiedzi niejednokrotnie przykuwały uwagę słuchaczy.

W dalszej części spotkania burmistrz Jan Rajchel zasygnalizował, jakie cele stawia się współczesnej edukacji, podkreślając, że nauczyciel winien wpajać dzieciom cechy człowieka poczciwego, prawego i szlachetnego. Wspomniał o niekorzystnych zjawiskach społecznych, tj. patologia czy agresja, które – co ważne – stanowią dla szkoły nowe wyzwanie. Wszystkim nauczycielom – z okazji ich święta – podziękował za trud przekazywania wiedzy a także za pokazywanie zawiłych ścieżek ludzkiego życia. Wespół z przewodniczącym Rady Miejskiej Marianem Niemczykiem i burmistrzem Wojciechem Farbańcem wręczył dziewięciorgu nauczycielom nagrody w dowód uznania ich zasług położonych na polu dydaktycznym i naukowym.

W imieniu nagrodzonych podziękowanie złożyła dyrektor ZSP w Milczy Beata Szewczyk. Spotkanie zakończyło się wpisem zaproszonych gości do księgi pamiątkowej.