Katyń. Post mortem

W dniu 10 października uczniowie z klas I-III gimnazjum pod opieką nauczycieli i wychowawców obejrzeli w kinie "Irys" w Rymanowie najnowszy film laureata Oscara Andrzeja Wajdy "Katyń", opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD. Jest to obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci, bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach. Wajda porusza tu problem walki o pamięć i prawdę, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce.

Film, powstały na podstawie powieści Andrzeja Mularczyka "Katyń. Post mortem", wywarł na wszystkich wielkie wrażenie. Na długo w naszą pamięć zapadną sceny ostatniego pożegnania Andrzeja (Artur Żmijewski) i Anny (Maja Ostaszewska), wigilii Bożego Narodzenia 1939 roku w zamienionej na więzienie cerkwi, gdzie przetrzymywano polskich oficerów, bestialskiej zbrodni dokonanej na naszych żołnierzach. Doskonałym dopełnieniem była mistrzowska muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Świetnie poprowadzony scenariusz oraz cała plejada znanych aktorów, zaangażowanych w realizację filmu, niech stanowią o wartości artystycznej tego obrazu.