• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Karol Jurasz i Anna Kuszel w gronie laureatów III Powiatowego Konkursu Humanistycznego „Antyk – od słowa do dzieła”

„Non scholae, sed vitae discimus”.
„Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia”.

W dniu 18 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego Konkursu Humanistycznego „Antyk – od słowa do dzieła”, którego organizatorem było I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Było to jedno z wydarzeń promujących Święto Słowa. Uroczystość otworzył Pan dyrektor Ryszard Józefczyk, który w wykładzie inauguracyjnym zwrócił uwagę na wolność słowa. Nadmieniał, iż wolność jest tożsama z prawdą. Powiedział, że słowo ma wielką moc oddziaływania na odbiorców, a użytkowników języka podzielił na dwie grupy: artystów słowa, czyli poetów i pisarzy, oraz rzemieślników słowa – dziennikarzy i publicystów. Słowem można malować nieznane światy, stwarzać nową rzeczywistość, ale słowem też można manipulować, dlatego posługiwanie się językiem niesie ze sobą zawsze dużą odpowiedzialność. Ten błyskotliwy filozoficzny wywód spotkał się z żywym przyjęciem ze strony słuchaczy, którzy nagrodzili mówcę gromkimi brawami.

Następnie głos zabrał Pan Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Przedstawił krótko życiorys patronki – poetki, pisarki, krytyczki i tłumaczki. Poruszył temat jej licznych podróży po Polsce i Europie, zwrócił uwagę na problematykę dzieł, których przesłanie jest uniwersalne także we współczesnych czasach. Jego wystąpienie spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem, ponieważ rzuciło nowe światło na życie i twórczość autorki „Roty”.
Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste wręczenie nagród w III Powiatowym Konkursie Humanistycznym „Antyk – od słowa do dzieła”. Przypomnijmy, że konkurs składał się z dwu etapów. Pierwsza runda została przeprowadzona w szkołach macierzystych uczestników i polegała na rozwiązywaniu zadań zamkniętych i otwartych, których tematyka dotyczyła literatury, historii sztuki i filozofii czasów antycznych. Najlepsi uczniowie zakwalifikowali się do finału, który odbył się w I LO w Krośnie w dniu 28 maja br. Naszą szkołę reprezentowało aż czworo uczestników: Martyna Jasina, Jan Jurasz, Karol Jurasz i Anna Kuszel (wszyscy z klasy IIIA). Finaliści musieli się wykazać gruntowną znajomością mitologii greckiej i rzymskiej oraz ważniejszych dzieł epoki starożytnej („Iliada” i „Odyseja” Homera, „Eneida” Wergiliusza”, Biblia). Udzielali odpowiedzi z zakresu historii sztuki i zagadnień filozofii Platona oraz Sokratesa. Po ocenie wszystkich prac tytuł laureata 2. miejsca wywalczył Karol Jurasz, natomiast Anna Kuszel zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy sukcesów. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Brawa!
Poniżej przedstawiamy pełną listę nagrodzonych uczniów:

Imię i nazwisko

Szkoła

Lokata

Brygida Jastrzębska

Gimnazjum w Miejscu Piastowym

1. miejsce

Karol Jurasz

Gimnazjum w Posadzie Górnej

2. miejsce

Dominika Wyszyńska

Gimnazjum Dwujęzyczne w Krośnie

2. miejsce

Aleksandra Cmok

Gimnazjum nr 3 w Krośnie

3. miejsce

Maksymilian Florek

Gimnazjum nr 3 w Krośnie

wyróżnienie

Anna Kuszel

Gimnazjum w Posadzie Górnej

wyróżnienie

Kacper Pelczarski

Gimnazjum Dwujęzyczne w Krośnie

wyróżnienie

Kamila Surowiec

Gimnazjum Dwujęzyczne w Krośnie

wyróżnienie

Galę konkursową uświetniły występy recytatorów i wokalistów. Usłyszeliśmy refleksyjne i sensualne wykonanie pieśni „Nieodkryty ląd” oraz „Znów wędrujemy” z muzyką Grzegorza Turnaua napisaną do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Święto Słowa zostało przygotowane przez Katedrę Polonistów I LO w Krośnie w składzie: Pani Zofia Bartecka – Prorok, Pani Gertruda Dynowska – Trybus, Pan Andrzej Gałowicz, Pan Ryszard Józefczyk, Pani Katarzyna Klein – Łokaj, Pani Agnieszka Lipińska, Pani Anna Trzemżalska.