• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Dziennik z podróży w Góry Świętokrzyskie

1. Ruszamy!
Dnia 11 czerwca 2018 roku uczniowie klas 5a i 5b wraz z wychowawcami i opiekunami udają się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
W znakomitych humorach i doborowym towarzystwie, zaopatrzeni w smakołyki i ubrani na pogodę i niepogodę, odbywamy kilkugodzinną podróż autokarem , której celem są Kielce.
2. Na powitanie Krzyż i Topór – brzmi złowrogo…
Pierwszym postojem są ruiny imponującego zamku Krzyżtopór w Ujeździe – budowla pełna magii i tajemniczości, położona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, pełna symboliki i ciekawostek. Budowa zamku rozpoczęła się roku w 1627 roku z inicjatywy Krzysztofa Ossolińskiego i trwała łącznie 23 lata. Zamek powstał dzięki milionowi kurzych jaj (dodawano je do zaprawy murarskiej), a w sali jadalnej przez szybę w suficie widoczne było wielkie akwarium.

3. Niespodzianka!
Następnym punktem naszej wycieczki jest Łysa Góra – szczyt o wysokości 594 m. Czeka nas męcząca przeprawa przez las ale warto – na szczycie góry naszym oczom ukazuje się imponujące Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Po krótkim odpoczynku zwiedzamy kaplicę oraz krypty grobowe. Szczególne wrażenie robi na nas widok doczesnych szczątek księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.
4. Gołoborze czyli miejsce bez  boru…
Zadziwia nas fakt, że w każdym zakątku Gór Świętokrzyskich spotykamy się z historią ziemi, z procesami geologicznymi. Po raz pierwszy w życiu widzimy Gołoborze czyli rumowisko skalne w górach. Widok jest niesamowity!
5. Pan Tadeusz.
Podczas naszej wędrówki towarzyszy nam przewodnik turystyczny – Pan Tadeusz – energiczny, wesoły, z ogromną wiedzą o swoim regionie i świecie. Pan Tadeusz nie tylko odkrywa przed nami tajemnice Gór Świętokrzyskich, ale udziela nam bezcennych lekcji przyrody i uczy regionalnej gwary.
6. Kielce – stolica Scyzoryków.
Na koniec dnia zwiedzamy Kielce. Spacerujemy po starym mieście i podziwiamy architekturę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Dowiadujemy się, że kielczanie nazywani są „Scyzorykami”, gdyż na ich terenie wyrabiano szable zwane :scyzorykami”.
7. Czy spotkamy nietoperze?
Kolejny dzień rozpoczynamy wizytą w parku edukacyjnym Geopark Kielce. Zaopatrzeni w kaski wchodzimy do Jaskini Jeleniowskiej i, sunąc wąskimi korytarzami, podziwiamy stalaktyty, stalagmity i nacieki grzybkowe. Pani Przewodnik łamie mit o nietoperzach – zwierzęta te nie wplątują się we włosy i nie atakują ludzi! Te latające ssaki są bardzo pożyteczne i ważne dla przyrody, dlatego należy o nie dbać.
8. Z wizytą u Henryka Sienkiewicza.
Zwiedzamy Oblęgorek – dworek Henryka Sienkiewicza. Mamy znakomitą okazję do zobaczenia biurka, przy którym  pisarz stworzył powieść „W pustyni i w puszczy”. Zaciekawia nas fakt, iż w sąsiedztwie dworku nadal zamieszkuje rodzina pisarza – jego wnuki i prawnuki.
9. Bartek – ile ty masz lat?
Następnym punktem programu jest Zagnańsk, gdzie od 700 lat rośnie nasza duma narodowa – Dąb Bartek. Podziwiamy jego imponujące konary i jesteśmy wdzięczni leśnikom, którzy od wielu lat opiekują się drzewem.
10. Czy są tu Duchy?
Ruiny zamku w Chęcinach to ostatni etap naszej podróży.  Po zwiedzeniu tej imponującej, niezdobytej fortecy wspinamy się na 24-metrową wieżę widokową i podziwiamy panoramę Kielc i okolic. Gdzieś tam, w oddali jest droga, która zaprowadzi nas do domu…