• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Koncert pieśni o wolności „Muzyka dla Niepodległej”

„Być wolnym... to nic, ale odzyskać wolność – to niebo”.

Johann Gottlieb Fichte

W dniu 10 czerwca 2018 roku w Amfiteatrze przy „Zielonym Domku” w Rymanowie Zdroju został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie oraz Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej koncert pieśni o wolności „Muzyka dla Niepodległej”. Tym wydarzeniem pragnęliśmy uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkich tłumnie przybyłych widzów – mieszkańców, kuracjuszy, turystów przywitała Pani Danuta Litarowicz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci władz lokalnych: Pani Krystyna Przybyła-Ostap – przewodnicząca Rady Miejskiej w Rymanowie, Pan Wojciech Farbaniec – burmistrz Gminy Rymanów, Pan Daniel Piwowar – radny Powiatu Krośnieńskiego. W uroczystości uczestniczył ks. Marek Zajdel – proboszcz parafii Rymanów Zdrój.

W gronie obecnych znaleźli się także radni Rady Miejskiej w Rymanowie: Pan Tomasz Rajnik, Pan Józef Kijowski, Pan Tadeusz Urbanik. Swoją obecnością zaszczycili organizatorów dyrektorzy szkół, placówek oświatowych i instytucji kultury: Pani Urszula Deptuch – dyrektor Szkoły Podstawowej we Wróbliku Szlacheckim, Pani Agnieszka Groblewska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Klimkówce, Pani Edyta Jakieła – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bziance, Pani Elżbieta Penar – wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, Pani Izabela Sołtysik – dyrektor Szkoły Podstawowej w Głębokiem, Pani Monika Rygiel – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie. Artystów wspierali także – jako współorganizatorzy – Pan Piotr Cisek – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej wespół z Panią wicedyrektor Agnieszką Szul.
W swym krótkim wystąpieniu Pan Wojciech Farbaniec, burmistrz Gminy Rymanów, przedstawił zasługi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, których historia nazwała ojcami polskiej niepodległości. Zwrócił uwagę na fakt, iż ci wielcy politycy i mężowie stanu, mimo dzielących ich różnic światopoglądowych, potrafili zjednoczyć swe siły w sprawie polskiej na arenie międzynarodowej i w znacznej mierze przyczynili się do tego, iż Polska wybiła się na niepodległość, odzyskaną po 123 latach niewoli i zaborów. Podkreślił, iż udział w koncercie pieśni patriotycznych jest wyrazem naszej miłości do ojczyzny i obywatelskiej postawy.
Głównym punktem programu był koncert zatytułowany „Muzyka dla Niepodległej”, przygotowany przez nauczycieli z Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej: Pana Bogusława Malinowskiego, Pana Waldemara Kilara i Panią Anetę Skórę, a także przez Pana Sławomira Szybkę, instruktora i opiekuna artystycznego sekcji wokalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. W rolę konferansjerki wcieliła się Marcelina Hanus, która z właściwą sobie elegancją anonsowała wykonawców i esencjonalnie przedstawiała utwory. Najpierw usłyszeliśmy Magdalenę Rygiel w kultowym utworze „Miejcie nadzieję”. Ten piękny wiersz Adama Asnyka został spopularyzowany dzięki piosence Jacka Wójcickiego. Burzą braw została nagrodzona Maria Jarosz za pieśń „Zanim padnie strzał”, opowiadającą o tragizmie wyboru człowieka w godzinie próby i poczuciu bezsilności jednostki wobec nieuchronności wojny. Dzięki jej interpretacji utwór nabrał nowego znaczenia. W nastrój nostalgii wprowadziła słuchaczy Angelika Litwin pieśnią „W listopadzie”, będącą wspomnieniem wydarzeń z 1918 roku. Na słowa uznania zasłużyły bez wątpienia: Otylia Landsmann i Sylwia Gładysiewicz, które wykonały w duecie trzy utwory: „Przytulmy Polskę do serca”, „Uwierz, Polsko” i „Taki kraj”. Porwały publiczność nieprzeciętną techniką wokalną oraz wrażliwością. Poruszające wykonanie pięknych, sensualnych pieśni w ciekawej aranżacji było ich ogromnym atutem. Atmosferę czasów II wojny światowej w sposób niezwykle sugestywny oddała Maja Puchalik. Jej „Kolęda warszawska”, nagrodzona gromkimi brawami, wywołała uczucia smutku, nostalgii, żalu, ale też dumy narodowej z powodu heroicznych postaw rodaków, walczących w nierównej walce z wrogiem. Utwór w jej wykonaniu stał się wręcz manifestem, podkreślającym poczucie tożsamości narodowej Polaków. Brawa za odwagę otrzymała najmłodsza artystka – Wiktoria Urbanik, która zaśpiewała piękny utwór „Dziewczyna z granatem w ręce”, znany z filmu „Czas honoru”. Swym wystąpieniem wokalistka oddała hołd wszystkim Polkom, które zginęły w powstaniu warszawskim jako łączniczki, sanitariuszki i żołnierki. W podobnym tonie wybrzmiała pieśń „A jeśli nie wrócę” w interpretacji Oliwii Szybki. Artystka, obdarzona silnym, czystym głosem, potrafiła nawiązać więź ze słuchaczami i w sposób bardzo emocjonalny opowiedzieć o tragicznym dla Warszawy roku 1944, kiedy to w powstaniu zginęły tysiące reprezentantów pokolenia Kolumbów. Wszystkich w zachwyt bez wyjątku wprawiła Oliwia Staroń wykonaniem „Pieśni Wiktorii”, mówiącej o rozdarciu wewnętrznym młodych kobiet żegnających swych mężczyzn, którzy – jako Żołnierze Wyklęci – nie zgodzili się na stalinowski terror w powojennej Polsce i podjęli walkę z reżimem, skazaną z góry na niepowodzenie. Okres stanu wojennego i nadziei na rychłą wolność przybliżyła słuchaczom Iwona Frankowicz za sprawą kultowego utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego, barda „Solidarności”. Ów hymn polskiego podziemia antykomunistycznego jest zawsze odczytywany jako apel przeciwko dyktaturze i zniewoleniu. Bardzo udanie zaprezentowała się Izabela Siręga w pieśni „Niepodległa, niepokorna”. Artystka brawurowo zaśpiewała utwór o wydźwięku patriotycznym, opowiadający o tym, że najpiękniejszy kraj ma na imię Polska. Nadię Sieniawską usłyszeliśmy w powszechnie znanej „Fladze”. Porywający tekst wywołał w każdym słuchaczu poczucie narodowej dumy. Duży aplauz zebrał Dawid Kuczwar jako jedyny wokalista. Zaśpiewał piękną i rozpoznawalną pieśń wielbiącą Polskę „Pytasz mnie”, znaną przed laty z kultowego wykonania Andrzeja Rosiewicza. Uwagę widowni przykuła delikatnym brzmieniem głosu Julia Dąbrowska, która wykonała przebój „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.
Wzorowo przygotowani młodzi artyści po raz kolejny ujawnili przed licznie zgromadzoną publicznością, spontanicznie reagującą na występy solowe, swe wokalne talenty. Śmiało można rzec, że ich prezentacje nabrały uniwersalnych znaczeń, których przesłanie było zrozumiałe dla każdego słuchacza. Śpiewacy pieśnią protestowali przeciwko wojnie i zabijaniu, zniewoleniu i cenzurze, pieśnią podkreślali miłość do ojczyzny i narodową dumę. Dlatego bez wątpienia wydźwięk dzieł, powstałych w różnych okresach historycznych, nie stracił na znaczeniu, a ich treść pozostaje aktualna pod każdą szerokością geograficzną i w każdym czasie historycznym.
Po prezentacjach solistów i duetu przyszedł czas na wręczenie nagród w Konkursie Historycznym „Życie i działalność Józefa Piłsudskiego”, adresowanym do uczniów klas gimnazjalnych, zorganizowanym przez GOK w Rymanowie. Pani dyrektor Danuta Litarowicz odczytała protokół komisji, której przewodniczył Pan dr Krzysztof Buczek, autor pytań. W turnieju wzięło udział 27 uczniów. Tytuł laureata 1. miejsca zdobyła Julia Pelczar (SP we Wróbliku Szlacheckim). Na miejscu 2. uplasowała się Kinga Gierula (ZSP w Rymanowie), a na 3. pozycji zawody ukończyli: Katarzyna Wojtaszko (ZSP w Milczy), Mateusz Żytka i Mateusz Szafran (obaj SP we Wróbliku Szlacheckim). Przyznano także wyróżnienia dla: Patrycji Sieńko, Miłosza Kołodziejczyka, Tomasza Brożyny (wszyscy ZSP w Rymanowie) oraz Natalii Rajchel (SP we Wróbliku Szlacheckim).
Koncert „Muzyka dla Niepodległej” zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i legionowych, powstałych głównie w początkach XX wieku i w okresie I wojny światowej. Chóralnym śpiewom, przewodził Pan Bogusław Malinowski, który akompaniował wokalistom. Publiczność ochoczo włączyła się do wspólnego śpiewu. Wszyscy otrzymali śpiewniki, wydane nakładem GOK-u. W repertuarze znalazły się znane i popularne pieśni takie jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Szara piechota”, „O mój rozmarynie”, ale także mniej znane utwory: „Jak to na wojence ładnie” i „Łączko zielona”, będące przykładami żurawiejek, czyli żartobliwych kupletów, opowiadających za pomocą czarnego humoru i ironii o trudach żołnierskiego życia.
Na zakończenie głos zabrał – jako współorganizator imprezy – Pan Piotr Cisek, dyrektor ZSP w Posadzie Górnej. Podziękował młodym artystom i nauczycielom za przygotowanie programu, który uświetnił w Rymanowie Zdroju obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wspomniał, że to miejsce szczególne na mapie Polski. Uzdrowisko powstało dzięki niezwykłej charyzmie, ogromnemu zaangażowaniu i sile ducha oraz wizjonerskiej pasji Anny z Działyńskich Potockiej w czasach niewoli narodowej. Ta wielka patriotka, społeczniczka i publicystka doczekała wolnej Polski tak jak i założony przez nią kurort, który dziś może gościć kuracjuszy i turystów. To oni tłumnie przybyli do amfiteatru z różnych zakątków Polski, by uczcić muzyką ważne wydarzenie z dziejów państwa polskiego – odzyskanie wolności.
Koncertowi „Muzyka dla Niepodległej” towarzyszyła wystawa „Ojcowie polskiej niepodległości”, przygotowana przez ZSP w Posadzie Górnej i GOK w Rymanowie. Sporą popularnością wśród przyjezdnych cieszyły się stoiska, oferujące degustację potraw regionalnych, wykonanych przez Koło Kobiet z Milczy. Patronem medialnym imprezy patriotycznej była telewizja tvKrosno.pl.