• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Z wizytą w Izbie Regionalnej w Posadzie Górnej

„Człowiek jest sobą przez kulturę”.

Jan Paweł II

W dniu 15 września 2023 roku uczniowie klas 7a i 7b pod opieką Pani Agnieszki Kindlik i Pana Waldemara Kilara zwiedzili Izbę Regionalną w Posadzie Górnej. To muzeum kultury materialnej wsi zostało otwarte w 2019 roku i jest bardzo ciekawą placówką, krzewiącą wiedzę na temat lokalnej historii i tradycji. Naszym przewodnikiem był Pan Jan Tomkiewicz, nauczyciel i radny Rady Miejskiej w Rymanowie, jeden z pomysłodawców utworzenia Izby Regionalnej.
Dowiedzieliśmy się, że dzięki życzliwości mieszkańców Posady Górnej i gminy Rymanów udało się zebrać eksponaty, które udostępniono zwiedzającym. Muzeum wyposażono w zabytki z zakresu gospodarstwa wiejskiego, rzemiosła i technik ludowych oraz urządzenia domu mieszkalnego.

Oglądaliśmy dawne narzędzia rolnicze oraz narzędzia różnych rzemiosł m.in.: stolarskie, szewskie, kowalskie, bednarskie, tkackie, piekarskie. Zaciekawił nas także kącik poświęcony hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej, założycielce Rymanowa-Zdroju, która wraz z mężem Stanisławem założyła szkółkę rzeźbiarską dla chłopców oraz koronkarską dla dziewcząt.
Barwne opowieści Pana Jana Tomkiewicza sprawiły, że czas upłynął nam niezwykle szybko. Mieliśmy mnóstwo pytań o dawne, ginące zawody, o fotografie eksponujące życie obyczajowe i religijne posadzan, o miejsca, których już nie ma, które zatarł czas. Celem naszego spotkania z przewodnikiem była chęć rozbudzenia wrażliwości na kulturę ludową naszych dziadków i pradziadków. Mamy nadzieję, że uda się ocalić od zapomnienia to, co ulotne i minione, a Izba Regionalna będzie miejscem spotkań ludzi różnych pokoleń.