• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Ciekawym konkursem uczciliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Ekslibris jest pocałunkiem wdzięczności złożonym na książce przez jej właściciela”.

Stanisław Chotomski

W dniu 24 kwietnia 2023 roku z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Pan dyrektor Piotr Cisek wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom Szkolnego Konkursu Literackiego pn. „Mój autorski ekslibris”. Turniej, adresowany do uczniów klas szóstych, siódmej i ósmych, spotkał się z żywym zainteresowaniem, czego dowodem było przekazanie na ręce organizatora Pana Waldemara Kilara aż 74 prac, wykonanych różną techniką plastyczną.
Przypomnijmy, że ekslibris (łac. ex libris – z książek) to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną kartką, przyklejoną do wyklejki na przedniej części okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.

Ekslibris poświadcza, że egzemplarz należy do danej osoby prywatnej lub instytucji. Wskazuje na swojego właściciela symbolem lub motywem takim jak: herb, godło, odznaka, motto. Pełni też funkcję estetyczną.
Powstały bardzo ciekawe prace, wykonane ołówkiem, węglem, tuszem, kredką i farbą, kolorowe i czarno – białe, zawierające wszelkie znamiona ekslibrisu: dane personalne autora, atrybuty związane z nauką w szkole i zainteresowaniami, a także skojarzenia z nazwiskiem. Nie zabrakło wplecionych w ilustrację ciekawych łacińskich sentencji, odnoszących się do książek i czytelnictwa zarówno łacińskich: „Amor librorum nos unit” („Łączy nas miłość do książek”), „Homo unius libri” („Człowiek jednej książki”), jak i polskich: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” (Maria Dąbrowska), „Kto czyta, żyje wielokrotnie” (Józef Czechowicz).
Jurorka Pani Jolanta Pietruszka, po uważnej analizie wszystkich przekazanych w regulaminowym terminie prac, postanowiła przyznać aż 10 nagród:

Lp.

Imię i nazwisko uczestnika

Klasa

Lokata

1.

  Zuzanna Kasperkowicz

8a

I

2.

  Maja Niemczyk

7a

II

3.

  Jakub Szul

6a

III

4.

  Julia Szepieniec

6b

wyróżnienie

5.

  Oliwier Bieńkowski

7a

wyróżnienie

6.

  Anna Pelczar

7a

wyróżnienie

7.

  Zuzanna Rygiel

8a

wyróżnienie

8.

  Oliwia Wołczańska

8a

wyróżnienie

9.

  Krystian Niemczyk

8b

wyróżnienie

10.

  Szymon Wilk

8b

wyróżnienie

Pan dyrektor Piotr Cisek w okazjonalnym wystąpieniu podkreślił, iż Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, obchodzone zawsze 23 kwietnia. Data ma charakter symboliczny, ponieważ 23 kwietnia 1616 roku zmarli: Miguel de Cervantes, hiszpański pisarz, autor znakomitej powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”, oraz William Szekspir, najwybitniejszy pisarz literatury angielskiej, autor cenionych dramatów („Makbet”, „Hamlet”, „Król Lear”, „Otello”) oraz komedii („Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Wiele hałasu o nic”, „Poskromienie złośnicy”, „Sen nocy letniej”). Nadmienił, że to święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek. Wskazał na doniosłą rolę czytania w życiu człowieka, które nie tylko uwrażliwia, ale przede wszystkim jest podstawową metodą uczenia się. Na zakończenie swego wystąpienia podzielił się z uczestnikami konkursu kilkoma ciekawostkami na temat książek i czytelnictwa.
Wg Księgi rekordów Guinnessa największa i najmniejsza książka świata jest w Dubaju. Ma 8,6m wysokości i 5m szerokości. Waży aż 1500 kilogramów. Poświęcona została ona Mahometowi, a na jej 429 stronach opisano osiągnięcia proroka i pozytywny wpływ islamu na światową kulturę. Natomiast najmniejsza książka świata wydrukowana została w Japonii. Mierzy ona zaledwie 3/4mm, a szerokość składających się na nią liter nie przekracza 0,01mm. Najgrubsza książka w historii, wydana w Niemczech, nosi tytuł „Das dickste Buch des Universums”, co w tłumaczeniu znaczy „Najgrubsza książka świata”. Publikacja ma 4,08m długości, 50506 stron i waży 220kg, a jej autorami są dzieci. Zawiera ona bowiem teksty i rysunki ponad 40000 maluchów na temat bezpieczeństwa na drogach. Z kolei najgrubszą opublikowaną (w nakładzie 500 egzemplarzy) książką jest zbiorowe wydanie wszystkich historii o pannie Marple Agathy Christie. Najmłodszą autorką według Księgi rekordów Guinnessa jest Dorothy Straight, która swoją książkę „Jak powstał świat” napisała w wieku 4 lat. Za najmłodszego autora literackiego bestsellera uznaje się Christophera Paoliniego, który w wieku 15 lat napisał pierwszą część cyklu „Dziedzictwo”. Z kolei najstarsza debiutantka, Bertha Wood, wydała swoją książkę w setne urodziny. Opublikowała wówczas wspomnienia, które zaczęła spisywać 10 lat wcześniej. Jak widać, na pisanie nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno!
Ciekawe wystąpienie Pana dyrektora nagrodzono burzą braw, a spotkanie zwieńczyło wykonanie pamiątkowej fotografii z udziałem laureatów konkursu.