• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Otwarcie wystawy „Wyklęte. Niezłomne. Niezapomniane”

„Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim”.

Leopold Okulicki „Niedźwiadek”

W dniu 13 marca 2023 roku została otwarta w holu głównym szkoły wystawa biograficzna „Wyklęte. Niezłomne. Niezapomniane”, przygotowana przez Pana Waldemara Kilara. Pierwsza publiczna prezentacja ekspozycji miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie podczas gali podsumowującej V Wojewódzki Konkurs Literacki „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”.
Na 10 planszach demonstracyjnych o wymiarach 100cm x 70 cm, wzbogaconych dziesiątkami zdjęć, przedstawiono biogramy 10 charyzmatycznych i nieustraszonych Polek, wielkich bohaterek, zaangażowanych w działalność niepodległościową już w czasie w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i sowiecką. Po roku 1945 nie godziły się na władzę nadaną Polsce przez Moskwę i dlatego przeszły do drugiej konspiracji.

Wywodziły się z różnych środowisk społecznych, mieszkały w różnych zakątkach odradzającej się Polski, miały różne plany na przyszłość. Ale łączyło je jedno: marzenie o wolnej od Sowietów ojczyźnie. Wszystkie za odwagę i bezkompromisowość myślenia zapłaciły wysoką cenę. Cześć została rozstrzelana, a te, który przeżyły, po latach spędzonych w więzieniu, częstokroć były w Polsce Ludowej inwigilowane, zastraszane i szykanowane. Nie mogły znaleźć pracy, odpowiadającej ich kwalifikacjom, szydzono z nich i opluwano. Dzięki wysokim przymiotom charakteru, wyniesionym z domów rodzinnych i z oddziałów partyzanckich, były niezłomne, silne i twarde.
Zachęcamy uczniów naszej szkoły do zapoznania się z tragicznymi losami Emilii Malessy, Lidii Lwow – Eberle, Danuty Szyksznian, Izabelli Kochanowskiej, Wandy Czarneckiej – Minkiewicz, Ruty Czaplińskiej, Heleny Motykówny i Heleny Wardal, a także dwu córek podkarpackiej ziemi: Heleny Żurowskiej, wywodzącej się z ziemiańskiej rodziny z Olszanicy koło Leska, i sanoczanki Janiny Żubryd, żony Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, który zasłynął z brawurowych ataków na posterunki milicji i oddziały wojskowe w okolicach Sanoka.
Poznanie sylwetek tych szlachetnych i nieustraszonych kurierek, łączniczek, sanitariuszek i żołnierek winno być dla młodego pokolenia Polaków zbiorowym obowiązkiem. Wyznawane przez nie poglądy, w tym wierność słowu, kultywowanie pamięci historycznej i miłość do ojczyzny to wartości, które nigdy się nie starzeją i o których stale trzeba przypominać młodemu pokoleniu Polaków, zwłaszcza w czasach trwającej wojny na wschodzie Europy. Wystawa będzie czynna do zakończenia bieżącego roku szkolnego.