• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada. W tym dniu Polacy upamiętniają odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Do uwolnienia kraju z jarzma zaborców doszło po 123 latach zniewolenia.
Proces odbudowy niezależności przez Polskę składał się z serii wydarzeń. Powołano Radę Regencyjną, a ta ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Niezwykle ważnym dniem stał się 11 listopada, kiedy Józef Piłsudski otrzymał zwierzchnią władzę wojskową – właśnie tę datę ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, jednak tradycję tę przerwał wybuch II wojny światowej. Narodowe Święto Niepodległości przywrócone zostało dopiero w 1989 roku.

Obecnie 11 listopada jest świętem uroczyście obchodzonym w całej Polsce. Dużą popularnością cieszą się parady uliczne, koncerty patriotyczne, biegi niepodległości czy inscenizacje historyczne. W stolicy odbywają się przemarsze wojsk; przed Grobem Nieznanego Żołnierza składane są wieńce.
102 Rocznicę Odzyskania Niepodległości – 11 listopada 2020 roku – Polacy obchodzą w dobie pandemii. Jest to czas trudny ze względu na konieczność zachowania dystansu społecznego – wiele imprez nie odbędzie się lub przebiegnie z pewnymi ograniczeniami. Mimo to – inne, nowe formy świętowania pozwolą stworzyć poczucie symbolicznej wspólnoty, przynależności do społeczności, pielęgnowania wartości patriotycznych. Polacy będą świętować we własnych domach – wywieszą flagi, dołączą do akcji „Niepodległa do hymnu” – narodowe śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W wirtualnych studiach organizowane będą koncerty, czytanie bajek patriotycznych; stworzono gry online poświęcone Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Z okazji 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół Publicznych w Posadzie Górnej przygotowali prezentacje multimedialne o święcie obchodzonym 11 listopada, które przedstawiono uczniom klas 4-8 podczas godziny z wychowawcą. Poprzez ciekawą wizualizację ósmoklasiści przybliżyli kolegom historię związaną z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Najciekawsze prace przygotowali: Anna Dąbrowska, Emilia Smerecka, Patryk Krukar oraz Mikołaj Kuzak.