• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Znamy ostateczny werdykt: Eliza Pitrus zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”

„Nie ma kaleki, jest człowiek”.

Maria Grzegorzewska

W dniu 15 maja 2020 roku o godz. 20:00 odbyła się gala finałowa trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”. Na uroczystość złożyły się partie śpiewane, przemówienia organizatorów, czytanie fragmentów nagrodzonych prac. Program artystyczny rozpoczął się od wykonania piosenek przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, współorganizatora turnieju literackiego. Najpierw usłyszeliśmy Aleksandrę Koszelik w utworze „Nie jesteś sam”, następnie swym pięknym głosem podzieliła się z internetową widownią Justyna Laskowicka, która zaśpiewała przebój „Remember”. Kacper Bator, akompaniując sobie na fortepianie, zaśpiewał utwór „Raj prawd”, a Sara Szkoła pieśń „Lovely”. Funkcję konferansjera pełnił Patryk Lewy, który poprowadził uroczystość online.
Przemówienie wygłosił Pan Mariusz Zamirski, dyrektor II LO, przypominając pokrótce ideę konkursu literackiego. Podziękował wszystkim uczestnikom za udział, gratulując im talentu i pasji.

Słowa uznania w kierunku laureatów skierowała także Pani Monika Maciewicz, koordynatorka konkursu i jego jurorka, która przybliżyła genezę powstania turnieju o metaforycznym tytule „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”. Uczestnikom podziękował na zaangażowanie inicjator wydarzenia Krzysztof Gudzelak, niepełnoprawny absolwent przemyskiego liceum, który wpadł na pomysł organizowania konkursu jeszcze jako uczeń. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy osób z niepełnosprawnościami. Podkreślił, że niepełnosprawni nie potrzebują współczucia, raczej potrzebują kontaktu z ludźmi zdrowymi, którzy powiedzą, że marzenia są możliwe do spełnienia. Jego słowa mogliśmy zrozumieć za sprawą tłumacza, ponieważ inicjator konkursu zmaga się z chorobą uniemożliwiającą mu sprawne artykułowanie swych wypowiedzi. Nadmienił, że konkurs narodził się trzy lata temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co jest szczególnie cenne, ponieważ porusza bardzo trudny temat. Jego ambicją było to, by konkurs podkreślał wagę relacji między światem ludzi pełnosprawnych i niepełnosprawnych oraz uwrażliwiał społeczeństwo na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
W dalszej części spotkania głos zabrali nauczyciele Krzysztofa Gudzelaka, którzy w samych superlatywach wypowiadali się o swym uczniu. Mówili, że on, mimo swej niepełnosprawności, zawsze starał się pomagać innym, że miał mnóstwo, niejednokrotnie szalonych, pomysłów, że radością życia zarażał wszystkich dokoła, że był ceniony za uczciwość i skromność. Wspominali, że jego zaangażowanie w rozmaite społeczne projekty było wręcz wyjątkowe, dlatego jego postawa zasługuje na najwyższe uznanie. Krzysztof Gudzelak potrafił przekuć swą niepełnosprawność w siłę, zmagając się problemami, których my na co dzień nie dostrzegamy.
Punktem kulminacyjnym spotkania było ogłoszenie wyników:

Lp.

Lokata

Imię i nazwisko ucznia

Szkoła

Tytuł pracy

Opiekun

1.

I

Eliza Pitrus

Szkoła Podstawowa w Posadzie Górnej

„Znikające ściany”

Waldemar Kilar

2.

II

Anastazja Rojek

Szkoła Podstawowa we Wzdowie

„Może dzisiaj będzie lepiej”

Magdalena Kopczyk

3.

III

Katarzyna Rafalska

Szkoła Podstawowa w Myczkowie

„Mały Miś”

Beata Michoń

4.

wyróżnienie

Anna Mocio

I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu

„Niepełnosprawność”

Aneta Bednarczyk


Godne podkreślenia jest to, że fragment każdej nagrodzonej pracy czytał prowadzący uroczystość Patryk Lewy, a jurorka Pani Monika Maciewicz dokonywała esencjonalnej oceny. Przewodnicząca komisji, uzasadniając werdykt, powiedziała m.in., że Eliza Pitrus ujęła czytelnika opowiadaniem o chłopcu cierpiącym na autyzm. Stworzyła niezwykły nastrój swojej historii i zbudowała napięcie, udanie podtrzymując uwagę odbiorcy. Doceniła młodą pisarkę za wspaniały sposób kreowania świata, bardzo realistyczny, gdyż problem autyzmu pokazała wręcz od podszewki. Wielkie gratulacje!

Nagrody dla laureatów ufundowali: TV Podkarpacka, portal nagradzani.pl, Archidiecezjalne Radio „Fara”, Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów, Rada Rodziców II LO w Przemyślu. Zapis uroczystości dostępny jest TUTAJ.