• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Aleksandra Hanus awansowała do zawodów centralnych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych!

„Poezja jest drugą twarzą duszy”.

Odisseas Elitis

W dniu 26 lutego 2020 roku ogłoszono ostateczne wyniki zawodów okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Złożyły się na nie: część pisemna (podzielona na pracę krytyczną z zakresu literatury pięknej oraz test z gramatyki współczesnego języka polskiego), a także część ustna, polegająca na rozmowie na temat wylosowanego wiersza polskiego autora. Do ostatniej części turnieju kwalifikowano jedynie najlepszych z najlepszych. W bieżącym roku szkolnym uczestnicy mieli za zadanie zaznajomić się z twórczością Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej i Wisławy Szymborskiej. Dorobek artystyczny tych twórców był przedmiotem rozmowy przed komisją, złożoną z pracowników naukowych. Zawody ustne odbyły się we wszystkich 16 okręgach w Polsce w siedzibach uniwersyteckich o tej samej porze. Zmagania olimpijskie dla Okręgu Podkarpackiego przeprowadzono w Instytucie Filologii Polskiej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego 22 lutego br. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Aleksandra Hanus z klasy 8a. Wychowanka Pana Waldemara Kilara w ramach intensywnych przygotowań gruntownie zapoznała się ze spuścizną literacką rodzimych twórców.

Analizie i interpretacji poddała wiersz Jana Twardowskiego „Ankieta”. Sprawdzano umiejętność zinterpretowania utworu literackiego, poziom i samodzielność przygotowania, znajomość reguł poetyki, kontekstów biograficznych etc. Jej wypowiedź zyskała uznanie w oczach jurorów, wskutek czego uczennica awansowała do zawodów centralnych, w których wezmą udział najlepsi „młodzi poloniści” z całej Polski. Ogółem do zawodów w Konstancinie-Jeziornie awansowało 59 uczestników. Konkurs jest niezwykle prestiżowy, gdyż gruntownie sprawdza umiejętność wypowiadania się w piśmie i mowie, sprawdza znajomość funkcjonalnej gramatyki języka polskiego, a tytuł laureata i finalisty zwalnia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Gratulacje dla Aleksandry Hanus! Zawody centralne odbędą się w dniach 24-25 marca br., natomiast uroczyste zakończenie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zaplanowano 2 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!