• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Spotkanie z poezją miłosną z okazji walentynek w klasie 8a

„Miłość jest dzbanem wody, pochylonym ku wargom
wędrowca, pozbytego nadziei i mocy”.

Józef Łobodowski

W dniu 14 lutego 2020 roku uczniowie klasy 8a zorganizowali spotkanie z poezją miłosną najwybitniejszych polskich poetów. Wychowawca Pan Waldemar Kilar w swym okazjonalnym wystąpieniu zacytował powszechnie znany fragment „Hymnu o miłości” z I Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian: „Miłość nie zazdrości, / nie szuka poklasku, / nie unosi się pychą; / nie dopuszcza się bezwstydu, / nie szuka swego, / nie unosi się gniewem, / nie pamięta złego; / nie cieszy się z niesprawiedliwości, / lecz współweseli się z prawdą”. Podkreślił, że miłość jest odwiecznym motywem wszystkich pokoleń pisarzy i poetów jako wartość przeciwstawiana złu, a nawet śmierci. Wspomniał, że w literaturze pisarze podejmowali temat miłości spełnionej i niespełnionej, szczęśliwej i tragicznej, ślepej, a także zdolnej przezwyciężyć nawet śmierć.

Wychowankowie samodzielnie dokonali wyboru tekstów, które czytali publicznie przed swymi rówieśnikami. Ze szkolnej sceny przed audytorium rozbrzmiewały najpiękniejsze strofy o miłości autorstwa Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Anny Świrszczyńskiej, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Młodzi miłośnicy dobrej poezji czytali swoje ulubione wiersze, które ich zachwyciły i poruszyły, stały się źródłem radości bądź pocieszenia lub okazją do głębszych rozważań o miłości – najważniejszym uczuciu w życiu każdego człowieka.
Spotkanie odbyło się w atmosferze autentycznego skupienia. Dzięki magicznej sztuce poetyckiego słowa przenieśliśmy się na moment do świata innych znaczeń i barw. Dzięki temu przeżyliśmy katharsis: publiczne wystąpienia sprawiły, że mogliśmy się w tym szczególnym dniu na chwilę zatrzymać się, zadumać i zadziwić. Słusznie pisał ksiądz Jan Twardowski: „Wrażliwość to zdolność rozumienia poezji, a poezja to zdolność przekazywania czegoś z serca do serca, z duszy do duszy”. To był bez wątpienia wyjątkowy czas spędzony w pięknym otoczeniu wśród kwiatów i świec.