• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

„Być wolnym to… nic. Ale odzyskać wolność – to niebo”.

Johann Gottlieb Fichte

W dniu 8 listopada 2019 roku uczniowie najstarszych klas w naszej szkole przygotowali montaż poetycko – muzyczny pn. „Wolność jest w nas”. Swą wzorową postawą dali dowód przywiązania do polskości i poczucia patriotycznego obowiązku. Pokazali, że wartości, które przyświecały naszym przodkom, walczącym o niepodległość podczas zaborów i okupacji, są dla nich bardzo ważne.
Narodowe Święto Niepodległości w murach naszej szkoły miało niezwykle podniosły charakter. Zarówno wykonawcy, jak i słuchacze założyli wizytowe stroje, podkreślając swą postawą rangę wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia przez Gabrielę Smerecką, Aleksandrę Graboń i Ernesta Kopeckiego sztandaru szkoły.

W jego obecności wszyscy odśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Gdy wybrzmiały ostatnie akordy patriotycznej pieśni, głos zabrali konferansjerzy: Aleksandra Hanus i Wiktor Kaczor. Ich wystąpienia, dobitne acz esencjonalne, wprowadziły publiczność w nastrój powagi i dostojeństwa. Niezwyczajne spotkanie z poezją i muzyką miało na celu wspólne świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości i pokazanie, że wolność niejedno ma imię, choć zawsze smakuje tak samo…
Ogromne wrażenie na słuchaczach zrobiły partie śpiewane. Najpierw usłyszeliśmy Angelikę Gacek i Barbarę Materniak, które w duecie zaśpiewały pieśń „Legiony” z premierowego filmu Dariusza Gajewskiego. Na długo każdemu ze słuchaczy zapadły w pamięć alegoryczne słowa ilustrujące Polskę w języku poezji: „Ona jest wszystkim / Od szczytów gór aż po morza brzeg / Nieziemsko piękna jest”. Okazały się po prostu kwintesencją miłości do ojczyzny. Artystki potwierdziły swe nieprzeciętne zdolności w piosence „Dni, których jeszcze nie znamy” w nowoczesnej aranżacji. Z utworu dobitnie wybrzmiało ważne przesłanie: każdy z nas powinien wzorować się na postawie życiowej polskich bohaterów, dla których dobro ojczyzny było najwyższym nakazem i najważniejszym obowiązkiem. Ich powinniśmy naśladować, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ojczyzna wezwie nas na ratunek. Następnie popis swych umiejętności dały Aleksandra Graboń i Natalia Tworek, które z niezwykłą ekspresją wykonały utwór „Kurier” z dzieła filmowego Władysława Pasikowskiego. Tym wykonaniem zaapelowały do publiczności, by w ważnych sprawach dotyczących przyszłości ojczyzny być niepokornym i z podniesionym czołem mówić, kim jesteśmy i dokąd chcemy zmierzać. Siłą napędową dla całych pokoleń naszych rodaków była myśl walki o wolną ojczyznę dla dzieci i wnuków. I z tego doświadczenia powinniśmy czerpać siłę. W podobnym tonie został utrzymany utwór „Miasto” w interpretacji Natalii Tworek. Artystka zwróciła uwagę na to, że wierność ideałom i przekonaniom, wrażliwość i uczciwość wobec siebie to składniki wolności, a do walki o niepodległość, o możliwość samodzielnych wyborów zawsze inspiruje miłość do ludzi, przywiązanie do miejsc bliskich sercu, emocjonalna więź z historią swego narodu. Prezentacje muzyczne zamknęła pieśń „Biały krzyż” w wykonaniu Aleksandry Graboń. Utwór ten, tchnący nadzieję, podtrzymujący ducha, pozwolił audytorium na lepsze zrozumienie naszej historii.
Dopełnieniem spotkania patriotycznego było zapoznanie publiczności z wybitnymi dziełami poetyckimi, podejmującymi problem wolności i niepodległości. Stanisław Szczerba, Aleksander Korobczenko, Norbert Szul, Damian Hanus, Miłosz Smerecki, Jan Telega recytowali klasyczną już „Pieśń o domu” Marii Konopnickiej. Pytania o miłość do ojczyny, zadane przez pisarkę z górą sto lat temu, nigdy się nie starzeją – taki wydźwięk płynął z wystąpienia wykonawców. Laura Węglowska przybliżyła zebranym kompozycję „Stare drzewa” Korteza. Jej sugestywna deklamacja poruszyła widzów, gdyż uświadomiła słuchaczom okrutną prawdę, że w obliczu wojny jednostka nie ma szans w starciu z historią. O różnych odcieniach wolności opowiedzieli: Mateusz Piwowar, Krzysztof Kasperkowicz, Kacper Wołczański, Jakub Ziemlański, Wiktor Kaczor i Stanisław Szczerba. Przybliżyli oni kultowy tekst Marka Grechuty „Wolność”. Popisem sztuki recytacji okazała się prezentacja z udziałem Aleksandry Hanus, Gabrieli Smereckiej i Dominiki Kloczkowskiej, które wygłosiły „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta. Słuchacze odebrali ten utwór jako wezwanie do heroizmu mimo wszystko, heroizmu bezinteresownego, nieoczekującego nagrody za swoje czyny. O idei wolności, skradzionej przez wojnę, okupionej cierpieniem, opowiedział Marcin Bek, którego usłyszeliśmy w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę”.
Celem autorów scenariusza montażu było uczczenie pamięci polskich bohaterów znanych z imienia i nazwiska i bezimiennych, którzy wywalczyli dar najcenniejszy – wolność. Wykonawcy przybliżyli audytorium teksty pisane przez najlepszych poetów i kompozytorów. Ich dzieła towarzyszyły polskim drogom do wolności. Program przygotowali: Pani Alicja Szymanowska, Pani Beata Kilar, Pan Waldemar Kilar. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Pan Bogusław Malinowski, natomiast dekorację wykonała Pani Aneta Skóra.
W mowie okolicznościowej dyrektor szkoły Pan Piotr Cisek zwrócił uwagę na to, że karty historii naszego kraju pokazują, jak ulotnym dobrem jest wolność. Cytując myśl Jana Pawła II „wolność jest nam dana, ale i zadana”, przypomniał, jak ważna w życiu człowieka jest odpowiedzialna i dojrzała postawa patriotyczna i obywatelska. Podkreślił, że wolność we współczesnym świecie oznacza poszanowanie praw jednostki i całych społeczeństw. Zaprosił na obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Rymanów oraz podziękował uczniom i nauczycielom zaangażowanym w pracę nad montażem.