• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Otwarcie Izby Regionalnej w Posadzie Górnej

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Jan Paweł II

Dnia 21 października 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie Izby Regionalnej w Posadzie Górnej, która mieści się w adaptowanych na ten cel pomieszczeniach poddasza Domu Ludowego. Projekt został zrealizowany m. in. przy pomocy środków z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2014-2020 oraz środków Gminy Rymanów. W uroczystości uczestniczyły władze gminy, dyrekcja i nauczyciele ZSP w Posadzie Górnej, Koło Kobiet wraz sołtysem, radni oraz mieszkańcy i sympatycy Posady Górnej.
Okolicznościowy program artystyczny powstał z udziałem młodzieży naszej szkoły. W trakcie trwania uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na wykonanie folderu promocyjnego pt. „Posada Górna – wieś w uzdrowiskowej gminie Rymanów”, który zorganizowały Panie: Agnieszka Kindlik i Edyta Krukar.

Wyniki przedstawiają się następująco:
1. miejsceSamuel Szczęsny (kl. 5b),
2. miejscePatryk Krukar (kl. 7b),
3. miejsce Gracjan Tworek (kl. 5b).
Ponadto wyróżniono: Jadwigę Władykę (kl. 7b), Emilię Smerecką (kl. 7a), Szymona Anczakowskiego (kl. 7b), Jana Oberca (7b) oraz Mikołaja Kuzaka (kl. 7b).
Dr Wojciech Krukar – nauczyciel geografii, przewodnik, autor i redaktor wielu map turystyczno-nazewniczych oraz przewodników turystycznych wygłosił wykład na temat pochodzenia nazwy wsi Posada Górna, a radny Jan Tomkiewicz przygotował wystawę starych zdjęć. Dzięki życzliwości mieszkańców wioski i gminy Rymanów udało się zebrać eksponaty. Izbę wyposażono w zabytki z zakresu gospodarstwa wiejskiego, rzemiosła i technik ludowych oraz urządzenia domu mieszkalnego. Są to dawne narzędzia rolnicze czy narzędzia różnych rzemiosł m.in. stolarskie, szewskie, kowalskie, bednarskie, tkackie, piekarskie oraz inne używane dawniej na wsi. Przygotowano kącik poświęcony Annie z Działyńskich Potockiej – patronce naszej szkoły, która wspólnie z mężem założyła szkółkę rzeźbiarską dla chłopców oraz koronkarską dla dziewcząt.
Chęć ocalenia od zapomnienia tradycji i kultury wsi to główny cel powstania Izby Regionalnej. Miejsce to ma być dla dzieci swoistą i niepowtarzalną kopalnią wiedzy o życiu ludzi w dawnych czasach a dla dorosłych miejscem wspomnień. Zadaniem Polaków jest zachowanie dla przyszłych pokoleń choć odrobiny historii polskiej wsi.
W dalszym ciągu będzie można wspierać inicjatywę i zbierać eksponaty dla ocalania tradycji i zachowywania dziedzictwa kulturowego.
Mieszkańcy mają nadzieję, że Izba Regionalna w Posadzie Górnej stanie się miejscem, w którym nie tylko ukazana jest nasza kultura materialna, nasza przeszłość, ale też miejscem, w którym odbywać się będą różne spotkania łączące pokolenia.