Gracjan Tworek i Zuzanna Kasperkowicz mistrzami pięknego czytania!

„Książka to mistrz, co darmo nauki udziela,
Kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela”.

Ambroży Grabowski

W dniu 20 marca 2019 roku został przeprowadzony z inicjatywy Pani Jolanty Pietruszki i przy współudziale Pana Waldemara Kilara Szkolny Konkurs „Zostań mistrzem pięknego czytania”, adresowany do uczniów klas czwartych. Do rywalizacji o prymat najlepszego lektora stanęło 14 uczestników. Konkurs, który miał na celu nie tylko kształcenie umiejętności pięknego czytania, ale także wyrobienie nawyku czytania, spotkał się z żywym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy w pierwszym etapie zmagań prezentowali fragment wybranej przez siebie prozy. Zgromadzona publiczność oraz jury w składzie: Pani Klaudyna Trygar – Kubusiak, Pani Edyta Krukar pod przewodnictwem Pana Waldemara Kilara, mieli okazję wysłuchać wyjątków z powieści dla dzieci i młodzieży, reprezentujących literaturę powszechną (m.in. „Przygody Hucka Finna” Marka Twaina, „Piętnastoletni kapitan” Juliusza Verne’a, „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” Joanne K. Rowling) i polską (np. „Elf Wszechmogący” Marcina Pałasza, „Czas robotów” z serii „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Łysol i Strusia” Marcina Wichy).

Podczas drugiego etapu uczniowie odczytywali na głos bez uprzedniego przygotowania arcytrudne łamańce językowe. Oto przykład jednego z nich:
„Chrząszcz brzmi w trzcinie,
W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż.
Strząsa skrzydła z dżdżu
A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,
Straszny wszczyna szum”.
Jury podczas przesłuchań dokonało oceny publicznych wystąpień uczniów, którym bliska jest kultura żywego słowa. Ocenie podlegały: płynność i bezbłędność czytanego tekstu, prawidłowa dykcja, intonacja oraz dobór lektury. Bezapelacyjne 1. miejsce zajęli Gracjan Tworek i Zuzanna Kasperkowicz. Lokatę 2. przyznano Szymonowi Bałuce i Samuelowi Szczęsnemu. Miejsce na podium uzupełnili: Antoni Kaczor i Zuzanna Michnowicz. Brawa! Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy okazjonalne dyplomy, materiały piśmiennicze i zakładki do książek. Nagrody ufundował Pan dyrektor Piotr Cisek, który, podsumowując konkurs, podziękował organizatorom za zaangażowanie, a uczniom za twórczy entuzjazm. Zwrócił uwagę, że umiejętność pięknego czytania przekłada się na wysoką jakość publicznych wystąpień i jest przepustką do osiągania sukcesów podczas nauki w szkole oraz w życiu zawodowym. Do zobaczenia za rok!