Tropem Wilczym

„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta”.

Henryk Elzenberg

Dnia 3 marca 2019 roku w Rymanowie Zdroju odbył się bieg Wilczym Tropem. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja a współorganizatorem lokalnym Klub Biegacza Finisz Rymanów działający przy Stowarzyszeniu Nasz Rymanów. W bieżącym roku na starcie stanęła niemała grupa 137 uczestników pragnących uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Udział w Największym Biegu Pamięci w Polsce wzięli również uczniowie naszej szkoły: Mateusz Tomkiewicz (1. na mecie), Mikołaj Kowalski (2. na mecie), Kacper Wiśniowski, Błażej Argasiński, Samuel Szczęsny, Patryk Rij, Patryk Krukar, Mikołaj Kuzak, Ireneusz Rajs, Jakub Krukar, Miłosz Cetnarski, Tomasz Rajs, Maja Barańska, Wiktoria Dworzańska, Kamil Ziemlański, Przemysław Małek, Rafał Szepieniec i Bartosz Macnar oraz Panie: Agnieszka Kwolek – Śliwka i Edyta Krukar. Pan Dyrektor Piotr Cisek, jako członek Klubu Biegacza Finisz, włączył się w organizację całego przedsięwzięcia.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych, kolejny raz również w naszej gminie.
W Rymanowie Zdroju w ramach 7. edycji biegu zaplanowano dwie trasy biegowe: symboliczną liczącą 1963 metry, wspólną dla wszystkich miast (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), która przebiegała przez park zdrojowy oraz dodatkową pięciokilometrową trasę w terenie leśnym. Każdy z uczestników wyścigu otrzymał pamiątkowy medal oraz koszulkę z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych.