• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku w spektaklu „Balladyna”

„Sztuka przynosi nam dowód,
że istnieje coś innego niż nicość”.

Marcel Proust

Dnia 13 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Przedstawili nam adaptację słynnego dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, będącego w kanonie lektur obowiązkowych.
Troje aktorów świetnie sobie poradziło z odegraniem ról bohaterów utworu. Wystąpili w charakterystycznych strojach, które oddały klimat zamierzchłych czasów. Gra w ograniczonym składzie wymagała dużych umiejętności mimicznych i głosowych oraz sprawności ruchowej.
Spektakl był bardzo pouczający i skłaniał do refleksji. Zbrodnie Balladyny okazały się tylko pretekstem do tego, aby przekazać uczniom ważne prawdy moralne. Morderstwo, zdrada i niewdzięczność wobec matki musiały zostać ukarane, a żądza władzy popychała do czynienia zła, które pociągało następne zło.

Równie ważne były związki rodzinne, którymi tytułowa bohaterka gardziła i dlatego musiała zginąć.
Wizyta teatru okazała się pożyteczną lekcją języka polskiego. Przedstawienie dało uczniom możliwość podpatrzenia aktorskiego rzemiosła oraz okazję do przypomnienia treści i problematyki dramatu, a dla szóstoklasistów było zachętą do przeczytania lektury.
W spektaklu uczestniczyli uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej i klas III gimnazjum.