• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem
- staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Józef Piłsudski

Dnia 8 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część oficjalną akademii rozpoczął dyrektor szkoły Pan Piotr Cisek. Powitał znamienitych gości oraz wszystkich zgromadzonych na sali. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek, Pan Jan Materniak – zastępca Burmistrza Gminy Rymanów, Pan Witold Wyskiel – starszy wizytator Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Krośnie, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Pan Michał Chentosz – Radny Rady Miejskiej w Rymanowie, Pan Tomasz Rajnik – Radny Rady Miejskiej w Rymanowie, Pan Józef Ziajka – Sołtys Posady Górnej,

Ksiądz Marek Zajdel – Proboszcz Parafii Rymanów Zdrój, Pan Kazimierz Cetnarski – Prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rymanowie, Pan Andrzej Romaniak – kierownik Wydziału Historycznego Muzeum Historycznego w Sanoku, Pani Bożena Niemczyk – Dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Rymanowie, Pani Agnieszka Groblewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Klimkówce, Pan Dariusz Królicki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim, Pani Beata Kozerska – Szewczyk - Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Milczy, Pan Wojciech Kilar – Wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, Pani Małgorzata Ryszka – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Sieniawie, Pani Urszula Deptuch – Dyrektor Szkoły Podstawowej we Wróbliku Szlacheckim, Pani Monika Rygiel – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie, Pani Danuta Litarowicz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie, Pan Czesław Szajna – Prezes Stowarzyszenia „Nasz Rymanów” oraz Pani Beata Dworzańska – Przewodniczącą Rady Rodziców.
Pan dyrektor w mowie okolicznościowej zaakcentował, ze historia odzyskania przez Polskę niepodległości i całe dzieje ojczyste wskazują na wspaniałe bogactwo, jakim jest dziedzictwo narodowej kultury, tradycji, pamięci i zwyczajów. Dodał, że dziś to my, współcześni, jesteśmy spadkobiercami tej spuścizny, z której możemy być dumni i powinniśmy z niej czerpać inspirację i natchnienie do budowania naszej dobrej, pomyślnej i bezpiecznej przyszłości na miarę XXI wieku.
Dyrektor szkoły zwrócił uwagę, że Narodowe Święto Niepodległości jest przede wszystkim znakiem niezłomności ducha naszego Narodu oraz siły, jaką symbolizuje Orzeł Biały. Jest świadectwem pamięci i szacunku dla tysięcy naszych przodków, często bezimiennych, którzy polegli na wielu polach bitew, oddali swe życie w więzieniach, obozach czy łagrach. Narodowe Święto Niepodległości jest oddaniem czci tym, którzy wbrew zakazom zaborców i okupantów podtrzymywali w swoich rodzinach polską mowę oraz przekazywali wiarę i narodowe tradycje. Jest podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy na każdym kroku walczyli o to, aby Polska była Polską! Jest wreszcie wyrazem naszego patriotyzmu i ciągłości historycznej państwa polskiego oraz okazją do wyrażenia szacunku wobec tych, którzy współcześnie zapewniają nam wolność i pokój.
Część artystyczną pt. „My spod znaku Orła i flagi biało-czerwonej” rozpoczęto słowami: „Miejsce na mapie mówi jesteśmy. Jednak 100 lat temu nas na niej nie było. Skąd wzięliśmy się znów na mapie? Z marzeń, z ognia i walki, z krwi i poświęcenia. Nie było jej a jest. Polska – wywalczona i niepodległa”. Słowami prowadzących, piękną recytacją poezji na tle muzycznych akompaniamentów oraz pieśniami, w wykonaniu uczniów klas trzecich gimnazjum, wprowadzono zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o wolną ojczyznę. Przypomniano daty trzech rozbiorów Polski, najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w walkę o niepodległość. W czasie trwania uroczystości grupa dziewcząt wykonywała gazetkę o historii odzyskania niepodległości, umieszczając na niej symbole narodowe: flagę i godło, napisy z wydarzeniami historycznymi oraz kluczowe słowa związane ze współczesnym patriotyzmem: odwaga, przywiązanie, poświęcenie i umiłowanie Ojczyzny. Ostatnim punktem części artystycznej była piosenka w wykonaniu uczennic z klasy pierwszej „Piosenka młodego patrioty”.
Część artystyczna zakończyła się wprowadzeniem sztandaru i wspólnym odśpiewaniem czterozwrotkowego hymnu narodowego, w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Na zakończenie tej części uroczystości Pan dyrektor podziękował artystom za ich ciężką pracę oraz nauczycielom: Pani Annie Bałuce, Pani Beacie Kilar, Panu Bogusławowi Malinowskiemu i Panu Grzegorzowi Argasińskiemu za przygotowanie akademii.
Kolejnym punktem programu był wykład historyczny „Sanok - tu też odradzała się Polska" wygłoszony przez Pana Andrzeja Romaniaka. Podczas multimedialnego pokazu zaprezentowano niepublikowane zdjęcia dotyczące omawianego okresu w historii tego miasta. Audytorium mogło usłyszeć, że po pierwszym rozbiorze ziemia sanocka weszła w skład Królestwa Galicji i Lodomerii. W czasie zaborów światli mieszkańcy miasta czynnie uczestniczyli w walce o utrzymanie polskości oraz aktywnie walczyli z zaborcami w czasie powstań narodowych. W sierpniu 1911 roku, powołane zostały na terenie Sanoka Drużyny Bartoszowe, którymi kierował, jako rolnik, późniejszy generał Bronisław Prugar-Ketling rodem z Trześniowa. Pod koniec I wojny światowej, dnia 20 października 1918 został utworzony Komitetu Samoobrony Narodowej, który przy udziale 3 Batalionu Strzelców Sanockich na przełomie 31 października i 1 listopada 1918 roku dokonał bez walki przejęcia władzy w Sanoku. Jednocześnie z budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na ulice wyszły uzbrojone patrole, zajmując strategiczne budynki; koszary przy ul. Mickiewicza i ul. Jana III Sobieskiego oraz koszary w Olchowcach.
Wykład historyczny wywołał żywe zainteresowanie słuchaczy i wywarł na nich ogromne wrażenie.
Następnie, Pan dyrektor Piotr Cisek dokonał otwarcia wystawy „Po 100kroć Polska”, która była pierwszą ekspozycją w dziejach Posady Górnej, dokumentującą drogi Polaków do odzyskania upragnionej wolności oraz budowę II Rzeczypospolitej. Komisarzami wystawy byli: Pani Anna Bałuka i Pan Waldemar Kilar. Dzięki apelom, wystosowanym przez szkołę do środowiska lokalnego, udało się pozyskać na potrzeby ekspozycji, czynnej w szkole do końca listopada bieżącego roku, wiele ciekawych pamiątek i eksponatów o ogromnej wartości materialnej, historycznej i sentymentalnej.
Dzięki zaangażowaniu i pasji przyjaciół szkoły – historyków, regionalistów i pasjonatów przeszłości – udało się przygotować ciekawą wystawę pamiątek historycznych. Swoje zbiory udostępnili: Pan Lesław Wilk, Pan Sławomir Szczepaniak, Pan Maciej Pytel, Pan Kazimierz Cetnarski, Pani Anna Bałuka, Pani Magdalena Kasperkowicz, Pani Agnieszka Kindlik, Pani Urszula Koźma, Pan Krzysztof Buczek, Pan Czesław Szajna, Pan Marian Dąbrowski, Pani Beata Krasowska, Pani Agnieszka Szul, Pani Anna Mazurek, Pani Małgorzata Hanus – Kuszel, Pani Agnieszka Kwolek-Śliwka oraz Pan Marian Krukar. Dzięki temu udało się stworzyć następujące działy tematyczne: „Rozkwit Rymanowa Zdroju w międzywojniu”, „Rozwój gospodarczy Galicji w okresie 1918-1939”, „Galicja przed i po reformie monetarnej Władysława Grabskiego”, „Siły zbrojne II Rzeczypospolitej”, „Oświata i wychowanie w okresie międzywojennym w województwie lwowskim”. Zaprezentowano fotorelację z uroczystości pogrzebowych Marszałka Józefa Piłsudskiego, kolekcję kart pocztowych, ukazujących unikalne piękno naszego uzdrowiska czy foldery reklamowe Rymanowa Zdroju. Udało się pozyskać również autentyczną laskę należącą do hrabiego Jana Potockiego. Okazale prezentowała się wierna replika sztandaru Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rymanowie z 1907 roku i fotorelacja z jego działalności z początku XX. wieku. Wyeksponowano bogatą kolekcję monet, wśród których znalazły się nie tylko środki płatnicze obowiązujące na ziemiach polskich, wcielonych do państw zaborczych, ale także banknoty przed reformą ministra skarbu Władysława Grabskiego. Bogato udokumentowano życie społeczno – religijne mieszkańców Galicji. Organizatorzy wyeksponowali świadectwo urodzenia i chrztu, metrykę ślubu. Zgromadzono dokumenty sądowe, księgi metrykalne, książeczki wojskowe i oszczędnościowe. Pasjonaci militariów zainteresowali się elementami uzbrojenia i wyposażenia oraz zdjęciami, ukazującymi w całej krasie szczegóły umundurowania armii zaborczych oraz polskich legionistów. Równie interesująco prezentowały się dokumenty szkolne okresu międzywojnia.
Wystawa „Po 100kroć Polska” została przygotowana w ramach realizacji Projektu „Godność. Wolność. Niepodległość” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt sfinansowany został ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.
Uroczystość dodatkowo podkreślała piękna dekoracja całej szkoły w barwach biało – czerwonych.