• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Z wizytą w Muzeum Etnograficznym i SDK w Sanoku

„Sztuka jest wieczną wiosną.
Sztuka jest ciepłym wiatrem,
od którego śniegi topnieją”.

Konstanty Ildefons Gałczyński

W dniu 11 października 2018 roku uczniowie klas: 4a, 4b i 5a pod opieką Pań: Marii Szczepaniak, Edyty Krukar i Alicji Kabiesz wybrali się na wycieczkę do Sanoka.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Etnograficznego - Skansenu w Sanoku, który jest najciekawszym i największym tego typu obiektem w Polsce, a ziemia sanocka należy do terenów niezwykle malowniczych. Skansen w Sanoku to najlepszy dowód zachowanego dziedzictwa narodowego w naszym regionie. Panie przewodniczki oprowadzały nas po wszystkich obiektach Muzeum Budownictwa Ludowego. Mieliśmy okazję obserwować m.in. materiały, z których wykonano budynki, pokrycia dachów, kształt drzwi, okien, progów i sufitów, wystrój i sprzęty we wnętrzach, narzędzia pracy i gospodarstwa domowego czy ikony w cerkwiach.

Zwiedziliśmy i obejrzeliśmy takie obiekty, jak: bojkowska cerkiew z 1731 roku, kościół z Bączala Dolnego z 1667 roku, chałupy z XVI wieku, pozostałości karpackich wiosek, wieczna szkoła z Wydrnej z XIX wieku. Zapoznaliśmy się z użytecznością poznanych narzędzi pracy, wyposażenia wnętrz i kulturą życia codziennego oraz tradycjami ówczesnej ludności.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Sanockim Domu Kultury, gdzie obejrzeliśmy adaptację teatralną książki Andrzeja Maleszki pt.: „Magiczne drzewo”, którą wyreżyserował Bartosz Jarzymowski. W role bohaterów „Magicznego drzewa” wcielili się aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie: Dorota Mika, Magdalena Tokarz, Sabina Szarek, Tomasz Kalinowski, Adrian Gawlik, Rafał Iwański i Szymon Grzybek. Temat przedstawienia skupiał się na przygodach trójki bohaterów: Tosi, Kuki i Filipa, którzy po znalezieniu zaczarowanego czerwonego krzesła, wyruszają w niezapomnianą podróż. W spektaklu jest mowa o bliskości w rodzinie i problemie braku czasu rodziców dla swoich dzieci. Widowisko pobudziło  nas do refleksji, a akcja była dynamiczna. Obsada aktorska była trafnie dobrana. Kostiumy współgrały z charakteryzacją, a muzyka, towarzysząca akcji, budowała ciepły nastrój. Spektakl dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.
Dzięki wyjazdowi edukacyjnemu poznaliśmy historię powstania Muzeum Budownictwa Ludowego, a przebywanie w chatach wiejskich, spichlerzu i innych pomieszczeniach było dla nas podróżą w czasie oraz przeniesieniem się do minionej epoki. Wizyta w skansenie była ciekawym doświadczeniem i źródłem wiedzy na temat życia na wsi z przełomu XIX i XX wieku. Spektakl zaś zwrócił nam uwagę na to, co w życiu ważne i na długo zostanie w naszej pamięci.