• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

W teatrze, muzeum i bibliotece, czyli uczta intelektualna dla uczniów klas szóstych i siódmych

„Kultura przynosi także zwycięstwo, choć zwycięstwo czasem obniża kulturę”.

Platon

W dniu 16 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 6a, 6b i 7a wzięli udział w wycieczce do Krosna, zorganizowanej przez Panie: Alicję Kabiesz i Marię Szczepaniak oraz Pana Waldemara Kilara. Wydarzenia obfitowały w wiele atrakcji.
Najpierw obejrzeliśmy w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza spektakl zatytułowany „Skąd nasz ród’, którego scenariusz powstał w oparciu o legendy „O Popielu i Mysiej Wieży”, „O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach” oraz powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego „Stara baśń”. Widowisko w reżyserii Brunona Małkowskiego, osadzone w pradawnych czasach, oparte na kanwie rozmowy księcia Polan Mieszka z Wikingami, potajemnie przybyłymi na słowiańskie ziemie celem dokonania ataku zbrojnego, stało się kanwą do przedstawienia najważniejszych legend o narodzinach państwa polskiego.

W finale widz dowiedział się, że Mieszko postanowił wzmocnić kraj poprzez unię z cywilizacją chrześcijańską. Tak zaczęła się historia Polski. Ciekawe kreacje aktorskie, humor słowny i sytuacyjny, udane operowanie światłem i dźwiękiem sprawiły, że sztuka spotkała się z żywym odbiorem licznie zgromadzonej publiczności, a aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni burzą braw. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Rzemiosła, zwanym „Domem pod zegarem”. W tym budynku, wzniesionym dla Michała Mięsowicza – zegarmistrza i fabrykanta zegarów, w latach 1901-1938 funkcjonowała Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych, w której wyprodukowano około 280 mechanizmów. Dowiedzieliśmy się, że większość muzealiów prezentowanych na ekspozycji stałej to dary i przekazy rodzin rzemieślników. Obejrzeliśmy eksponaty, związane z historią takich rzemiosł jak: stolarstwo, kowalstwo, zegarmistrzostwo, krawiectwo, tkactwo, szewstwo z rymarstwem i siodlarstwem, fryzjerstwo i modniarstwo. Naszą uwagę przykuła XVII-wieczna skrzynia, stanowiąca dawny skarbiec cechowy. Niemałe wrażenie zrobiła na nas wystawa czasowa „Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz – zegarmistrz” w Piwnicy PodCieniami – ciekawie zaaranżowanej sali koncertowo – wystawienniczej, mieszczącej się w XVI-wiecznej kamienicy. Wystawę przygotowano z okazji 80. rocznicy śmierci wybitnego zegarmistrza Michała Mięsowicza (1864-1938) – rzemieślnika, konstruktora, kreatora, pomysłodawcy i założyciela Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie. Fabryka była dziełem jego życia i chlubą ówczesnego miasta. Prezentowane fotografie rodzinne oraz z historii miasta „opowiedziały” nam o ciekawym życiu słynnego krośnianina, który był społecznikiem, zasiadał w Radzie Miasta, dbał o rozwój oświaty, dążył do elektryfikacji Krosna. Wspomnieć też trzeba, że Michał Mięsowicz przeszedł trudną, lecz piękną drogę od cechowego rzemieślnika do przemysłowca nagrodzonego w 1908 roku złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu.
Po bardzo ciekawym spotkaniu z muzealnikami udaliśmy się do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Po drodze na skwerze u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Powstańców Warszawskich oddaliśmy hołd Janowi Zychowi (1931-1995), pochodzącemu z Korczyny wybitnemu poecie i tłumaczowi poezji iberyjskiej i bułgarskiej. W KBP podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, że zbiory tej największej książnicy w mieście liczą 265970 książek, 2450 tomów czasopism oprawnych i 150 tytułów periodyków bieżących. Biblioteka rejestruje rocznie ok. 18000 stałych czytelników; średnio dziennie odwiedzana jest przez 700 osób, którym udostępnia ok. 2000 rozmaitych materiałów. Podziw wzbudziła w nas informacja, że biblioteka – mimo krążących stereotypów o upadku czytelnictwa – bardzo prężnie funkcjonuje, czego dowodem jest działalność Dyskusyjnego Klubu Książki, Literackiego Forum Dyskusyjnego, Klubu Miłośników Filmu, Klubu Podróżnika, Krośnieńskiego Klubu Miłośników Fantastyki „Elizjum”. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawę malarstwa i rzeźby prof. Marii Góreckiej, której wernisaż odbył się 11 kwietnia br. Dostaliśmy także zaproszenie na spotkanie z Justyną Bednarek, autorką i tłumaczką książek dla dzieci, oraz z Jakubem Żulczykiem – pisarzem głośnej powieści „Wzgórze psów”, zaplanowane 23 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Wycieczka do Krosna obfitowała w wiele przeżyć natury poznawczej i estetycznej. To był pożytecznie spędzony czas, ponieważ mogliśmy pełnymi garściami czerpać z dóbr kultury. Dzięki wyjazdom edukacyjnym utwierdziliśmy się w przekonaniu, że szkoła uczy i wychowuje poprzez kontakt ze sztuką.