• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

XV Konkurs Literacki „Śladami polskich pisarzy i poetów” rozstrzygnięty!

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

Juliusz Słowacki

W dniu 15 lutego 2018 roku odbył się Konkurs Literacki „Śladami polskich pisarzy i poetów”, którego 15. edycja przebiegła pod hasłem „W kręgu twórczości Juliusza Słowackiego”. W zmaganiach wzięło udział 34 uczestników z 6 szkół położonych na terenie gminy Rymanów: z Królika Polskiego, Posady Górnej, Rymanowa, Klimkówki, Wróblika Szlacheckiego oraz Sieniawy. Konkurs adresowany był do uczniów z klas VI-VII szkół podstawowych i II-III gimnazjów.
Zawody otworzył Pan dyrektor Piotr Cisek, który nie krył radości z powodu tak dużego zainteresowania młodzieży szkolnej dorobkiem literackim Juliusza Słowackiego – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, autora wybitnych dramatów, spośród których na czoło wysuwają się m.in.: „Kordian”, „Ksiądz Marek”, „Balladyna”, „Sen srebrny Salomei”. Nadmienił, że wszystkie jego utwory dramatyczne nalezą do tzw. żelaznego repertuaru każdego teatru w Polsce.

Uczniowie rozwiązywali test wiedzy, na który złożyły się pytania z zakresu biografii autora oraz wybranych jego dzieł, m.in. dramatu „Balladyna”, powieści poetyckiej „Lambro” i liryków – „Sowiński w okopach Woli”, „Testament mój”, „Smutno mi, Boże”. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Komisja nadzorująca przebieg turnieju po ocenie prac ogłosiła wyniki. Tytuł laureata 1. miejsca zajęła Julia Pelczar (SP we Wróbliku Szlacheckim), 2. miejsce przypadło w udziale Marcelinie Hanus (ZSP w Posadzie Górnej), a na 3. lokacie uplasował się Bartosz Kaszubski (SP we Wróbliku Szlacheckim). Tuż za podium znalazły się: Kinga Gierula (ZSP w Rymanowie) i Anna Kuszel (ZSP w Posadzie Górnej). Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników.
Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele języka polskiego: Agnieszka Rygiel i Anna Pelczarska – Wątor (SP w Króliku Polskim), Waldemar Kilar (ZSP w Posadzie Górnej), Monika Piech – Bolanowska (ZSP w Rymanowie), Joanna Wójcik – Kaczor i Agata Barzyk (SP w Klimkówce), Aldona Konieczny i Katarzyna Jabłońska (SP we Wróbliku Szlacheckim), Sabina Zięba (SP w Sieniawie). Pan dyrektor Piotr Cisek wyraził wdzięczność pedagogom za trud i zaangażowanie. Dodał, że dzięki ich pasji poznawczej oraz twórczej aktywności wychowankowie mogli bliżej poznać dorobek literacki wybitnego twórcy epoki romantyzmu. Z kolei obecny podczas uroczystości zastępca burmistrza gminy Rymanów Pan Jan Materniak, fundator nagród dla laureatów, pogratulował wszystkim uczestnikom niemałej wiedzy, a nauczycielom życzył entuzjazmu w wypełnianiu szlachetnej misji kształtowania umysłów i charakterów młodego pokolenia Polaków, ufając, że wysiłek wkładany w pracę z dziećmi zaowocuje poczuciem spełnienia zawodowego oraz stanie się inspiracją do podejmowania nowych wyzwań.
Konkurs zorganizowali: Pani Alicja Kabiesz i Pan Waldemar Kilar. Do zobaczenia za rok!