• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Spotkanie z poezją miłosną w klasie 6a

„Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”.

Jan Paweł II

W dniu 14 lutego 2018 roku z okazji walentynek uczniowie klasy 6a przygotowali program artystyczny pn. „Miłość niejedno ma imię”. Spotkanie z poezją miłosną poprowadziły konferansjerki: Aleksandra Hanus i Emilia Mazurek, które z właściwą sobie swadą przywitały zebranych gości – koleżanki i kolegów wraz z wychowawcą – Panem Waldemarem Kilarem. Uroczystość w kameralnym gronie była okazją do poznania historii święta zakochanych, które ma rodowód antyczny i wedle znawców wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie obchodzono Lumperkalia ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa. Głównym jednak celem spotkania była popularyzacja poezji, gloryfikującej miłość.
Swe zdolności recytatorskie ujawnił Karol Krasowski, który z niezwykłą mocą wygłosił „Hymn o miłości” z I Listu świętego Pawła do Koryntian.

Na długo w naszej pamięci zapadły znamienne słowa: „Miłość cierpliwa jest / łaskawa jest. / Miłość nie zazdrości, / nie szuka poklasku, / nie unosi się pychą”. Uświadomiliśmy sobie, że najważniejszą wartością, która nigdy się nie starzeje, jest miłość i o nią zawsze warto zabiegać. Urzekła nas recytacja wiersza „Niepewność” Adama Mickiewicza w interpretacji Aleksandry Hanus. Dzięki rozmaitym środkom wyrazu recytatorka odmalowała bardzo wyraziście wewnętrzny dylemat bohatera dotyczący uczucia, jakie łączy go z kobietą, adresatką jego monologu lirycznego. Wysłuchanie tak błyskotliwej sztuki recytacji było bez wątpienia niesamowitym przeżyciem dla każdego z nas.
Następnie ze sceny usłyszeliśmy deklamację liryku „Miłość” Ksawerego Godebskiego. Utwór, rozpisany na głosy, wygłosiły: Emilia Mazurek, Izabela Siręga, Aleksandra Graboń, Aleksandra Hanus, Weronika Hanus i Angelika Gacek. Sentencjonalny wywód, prosty acz mądry w odbiorze, przykuł naszą uwagę. Zapamiętaliśmy nakaz poety, który wybrzmiał żarliwie ze sceny: „Żyjmy tylko dla miłości, / Poświęćmy jej wszystkie chwile”. Na szkolnej scenie zadebiutowali także: Emilia Krupianik, Marcin Bek, Miłosz Smerecki, Krzysztof Kasperkowicz i Mateusz Piwowar, których usłyszeliśmy w wierszu „Pierwszy spacer” młodopolskiego poety Kazimierza Przerwy – Tetmajera. To była prawdziwa uczta dla ducha.
Wspaniale zaprezentowała się Izabela Siręga, której wirtuozerska gra na skrzypcach zrobiła bardzo dobre wrażenie. Jej interpretacja tanga „La Cumparsita” Gerardo Rodrigueza, bodaj najsłynniejszego w dziejach muzyki, było zwieńczeniem programu artystycznego i dostarczyło słuchaczom mnóstwo pozytywnej energii. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali praktyczny upominek, czyli ogrzewacz do dłoni w kształcie serduszka w dowód sympatii i przyjaźni.
Spotkanie przygotowane z niemałym rozmachem upłynęło w miłej atmosferze. Oddziałujące na wyobraźnię słowa poetów, znane i urzekające melodie wprowadziły nas w romantyczny nastrój. To było niesamowite przeżycie. Zapraszamy do galerii zdjęć.