• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Księga naszych imion – projekt edukacyjny szóstoklasistów

„Cóż tobie imię moje powie?”

Aleksander Puszkin

W dniu 19 stycznia 2018 roku uczniowie klasy 6a publicznie zaprezentowali swe prace przygotowane w ramach projektu „Księga naszych imion”. Każdy z wychowanków Pana Waldemara Kilara wykonał, korzystając z dostępnych źródeł, prezentację multimedialną o swoim imieniu. Uczniowie skupili się nie tylko na etymologii imienia, ale za zadanie mieli przygotować informację o świętym patronie, wyszukać znane postaci historyczne o takim imieniu, przywołać bohaterów literackich bądź filmowych, wreszcie przedstawić esencjonalne sylwetki żyjących współcześnie imienników ze świata nauki, kultury, polityki i sportu.
Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dowiedzieliśmy się na przykład, że imię Marcin jest pochodzenia łacińskiego i oznacza „tego, który jest związany z bogiem Marsem”, a imię Weronika ma źródłosłów grecki: phero (nieść) i nike (zwycięstwo). Poznaliśmy żywoty świętych patronów. Zaciekawiła nas postać męczennika Krzysztofa, wedle legendy czterometrowego olbrzyma, przedstawianego z Dzieciątkiem Jezus na barkach, dziś patrona mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników i żeglarzy.

Ze skupieniem słuchaliśmy historii o świętej Emilii de Rodat, francuskiej zakonnicy ze zgromadzenia szarytek. Okazało się, że w świecie literatury najbardziej znaną Aleksandrą jest – dzięki „Potopowi” Henryka Sienkiewicza – szlachcianka o cudnej urodzie, przedstawicielka szlachty laudańskiej – Oleńka Billewiczówna, ukochana Andrzeja Kmicica. Niemały wpływ na bieg historii wywarły Izabele. Izabela I Katolicka, królowa hiszpańska, wsparła wyprawę Krzysztofa Kolumba, który w 1492 roku odkrył Amerykę. Na ziemiach polskich natomiast na początku XIX wieku Izabela z Flemmingów Czartoryska utworzyła w Puławach pierwsze muzeum. Bardzo interesujące były zestawienia opisujące współcześnie żyjących znanych imienników. Dowiedzieliśmy się, że Miłosz Biedrzycki to poeta i tłumacz, Miloš Forman wyreżyserował słynny „Lot nad kukułczym gniazdem”, polski kompozytor Miłosz Magin zmarł w Bora-Bora na Polinezji Francuskiej, a Miloš Nikić jest wybitnym serbskim siatkarzem, który ze swoją drużyną narodową zdobywał medale mistrzostw Europy i świata.
Projekt „Księga naszych imion” okazał się ciekawym i nieszablonowym sposobem na poszerzenie wiedzy ogólnej – na temat historii, literatury, filmu. Uczniowie udowodnili, że drzemie w nich ogromny potencjał. Odczuwali autentyczną radość, zgłębiając znaczenie imion. W ten sposób poznali lepiej siebie.