• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Spektakl „Z miłości do Ciebie”

„Można dostrzegać i cieszyć się tym, co jest piękne,
Mając za ciemną zasłoną oczy zamknięte.
Można mieć wzrok dobry jak sokół
I nie widzieć niczego wokół”.

Marta Dąbkowska

W dniu 21 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IIIA pod opieką Pana Waldemara Kilara wzięli udział w premierze spektaklu „Z miłości do Ciebie”, wystawionym na scenie kina „Sokół” w Rymanowie przez wychowanków i ich instruktorów z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie. Widowisko, przygotowane z niemałym rozmachem, było historią życia dwojga młodych ludzi: od ich pierwszego spotkania w parku, przez ślub i wspólne życie, w którym chwile radości przeplatały się ze smutkiem i troskami. Fabuła została przedstawiona w kilku odsłonach, mających charakter scen rodzajowych: najpierw byliśmy świadkami zauroczenia sobą dziewczyny i chłopaka, później widzieliśmy ich ślub w kościele, gdzie w obecności kapłana składali sobie przysięgę wierności, następnie przeżywaliśmy wraz z główną bohaterką jej rozterki, gdy oczekiwała przyjścia na świat dziecka, wreszcie wszyscy wzięliśmy udział w wieczerzy wigilijnej, podczas której zgromadzeni przy stole goście łamali się opłatkiem. Była to pierwsza Wigilia najmłodszego potomka rodziny.

Sztuka przekazywała czytelne przesłanie: Bóg ukochał każdego z nas, niezależnie od tego, kim jest i jakie pełni role społeczne. Dlatego ze sceny padał dyskretny apel, aby nigdy nie wątpić w Boski plan, z pokorą i radością w sercu przyjmować to, co zsyła nam Stwórca. Mocno wybrzmiały słowa ze sceny papieża Franciszka:
„Każdy z nas jest inny. Nie ma nikogo, kto byłby taki sam jak drugi człowiek. Każde wyzwanie wzbudza lęk, budzi obawy. Ale tak nie może być. Różnorodność jest bogactwem, bo ja mam jedno, a ty masz coś innego i z tymi dwiema rzeczami zrobimy coś piękniejszego, większego. I tak możemy iść naprzód. Pomyślmy o świecie, gdzie wszyscy byliby tacy sami. To byłby nudny świat”.
Głębokie przesłanie spektaklu i bardzo ciekawa forma przekazu zrobiły na słuchaczach szczególne wrażenie w przededniu świąt Bożego Narodzenia. Bogata scenografia, udane operowaniem światłem i dźwiękiem, gra obrazem zdecydowanie uatrakcyjniły widowisko. Słowa uznania należą się również autorowi scenariusza, który udanie wplótł w partie mówione fragmenty przemówień Ojca Świętego. Piękne recytacje „Hymnu o miłości” świętego Pawła czy śpiew „Pastorałki od serca do ucha” przypomniały wszystkim bez wyjątku o najważniejszych wartościach w życiu człowieka. W spektaklu gościnnie wystąpili muzycy – wolontariusze: Rafał Piłatowski – saksofon altowy, Sławomir Szybka – saksofon tenorowy, Adrian Litwin – perkusja.