• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Martyna Jasina laureatem 2. miejsca w XVIII Krośnieńskim Konkursie Literackim

„Literatura rodzi się z tego, co nam doskwiera”.

Wojciech Bonowicz

W dniu 19 grudnia 2017 roku w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie XVIII Konkursu Literackiego, adresowanego do młodych poetów i prozaików z Polski południowo - wschodniej. W gronie obiecujących młodych twórców, których talent dostrzeżono, znalazła się Martyna Jasina z klasy IIIA. Jej tekst zatytułowany „Monotonia”, konsekwentnie prowadzony w narracji pierwszoosobowej, zdobył 2. miejsce! Uczennica pracowała pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara.
Licznie przybyłych gości, uczniów i ich opiekunów, włodarzy miasta, jurorów powitała Pani Teresa Leśniak – dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Krosna – Pan Piotr Przytocki, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Krosna – Pani Anna Dubiel, rzecznik prasowy Starostwa Krośnieńskiego – Pani Ewa Bukowiecka, prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej – Pani Wanda Belcik.

Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Jasiewicz z KBP, która poinformowała, że na XVIII Krośnieński Konkurs Literacki napłynęło 109 prac 72 autorów. Komisja w składzie: Wojciech Bonowicz – poeta i publicysta, przewodniczący jury, Ewa Gorczyca – Kwilosz – zastępca dyrektora Społecznej Szkoły Muzycznej w Krośnie, polonistka, Marta Staroń – polonistka, Bogusława Bęben – zastępca dyrektora KBP – oceniła prace w dwu kategoriach wiekowych odrębnie dla poezji i prozy. Podczas krytycznej oceny zwracano uwagę na oryginalny pomysł, kompozycję utworu, wyraz artystyczny oraz poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.
Zanim przystąpiono do uhonorowania laureatów, głos zabrał Pan Wojciech Bonowicz, poeta, dziennikarz i publicysta, laureat wielu nagród i wyróżnień literackich. Zwracając się do młodzieży, zgromadzonej w Czytelni Głównej KBP, nie krył swego entuzjazmu z powodu ponownego przybycia do Krosna. Zwrócił uwagę na to, iż miasto uchodzi za enklawę wysokiej kultury na mapie Polski południowo – wschodniej. Dokonał krótkiej syntezy nadesłanych tekstów:
– Chciałbym Wam podziękować za szczerość. W Waszych utworach dochodzą do głosu rozmaite dylematy, przed którymi stajecie. Padają pytania o sens życia i o sens wiary. O stosunek do ojczyzny – dużej i małej – i o stosunek do ludzi, którzy w taki lub inny sposób są odrębni, odstają od reszty społeczeństwa. Opisujecie lęk, który się czai gdzieś w zakamarkach duszy, i nadzieję, jaką wiążecie z drugim człowiekiem. Jesteście surowymi sędziami samych siebie i surowymi sędziami świata, który Was rozczarował.
Pan Wojciech Bonowicz wspomniał swego przyjaciela, zmarłego przed dwoma dniami Leszka Aleksandra Moczulskiego, poetę i autora tekstów piosenek takich jak: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów, „Korowód” Marka Grechuty czy „Historia pewnej podróży” Grzegorza Turnaua. Przeczytał słuchaczom wiersz zmarłego twórcy „Jesteś przechodniem” z 1981 roku:
„Jesteś przechodniem, moim przygodnym rozmówcą,
A więc kimś, z kim życie dzielę.
Twierdzisz, że prawda jest dzisiaj niesłyszalna.
Tylko w nadzwyczajnej chwili, i to na krótko.
Ale dobro raz wyrządzone nie przemija, wraca.
I to jest piękne, że nie wiadomo, czyją obierze postać”.
W końcu nadszedł czas na wręczenie nagród. Doceniono 19 młodych adeptów sztuki słowa: poetów i prozaików. Martyna Jasina zdobyła tytuł laureata 2. miejsca. Dyplom oraz nagrody książkowe odebrała z rąk przewodniczącego jury Pana Wojciecha Bonowicza i prezydenta Krosna – Pana Piotra Przytockiego. Wielkie gratulacje!
Ciekawym punktem spotkania były wystąpienia laureatów pierwszych nagród, którzy publicznie zaprezentowali swe utwory. Amelia Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mielcu zapoznała słuchaczy z opowiadaniem „Anioł”, Urszula Bober z I LO w Krośnie odczytała wiersz „Le Baiser”, a Aleksandra Niziołek z I LO tekst „Jak Rozalka w gnieciucha uwierzyła”. Były to premierowe wykonania tych utworów.
Spotkanie uświetnił koncert Marceliny Zajdel – Gumieli, której akompaniował Kamil Gumiela. Artystka śpiewała pastorałki, przed siebie napisane i skomponowane. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać utworów: „Stajnia Betlejem”, „Daj nam uwierzyć”, „Jezu malutki”. Była to niezwykła uczta dla ducha, która przypomniała wszystkim o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.