• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Wielki Test Wiedzy o Wiśle rozstrzygnięty!

„Wisło szara, nie zamieniłbym cię na dumną Tamizę
ani zawrotną Niagarę, ani tajemniczą Zambezi, ani magiczny Ganges”.

Janusz Korczak

W dniu 15 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 6a przystąpili do Wielkiego Testu Wiedzy o Wiśle. Przypomnijmy, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, w której ogłosił rok 2017 - Rokiem Rzeki Wisły. Inspiracją tej idei było upamiętnienie 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na najdłuższej polskiej rzece. W tak wyjątkowy sposób postanowiono oddać hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Polski.
W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego (1466) Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Tym samym rok 1467 stał się pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski. Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną.

Mając na uwadze doniosłe znaczenie Wisły, zwanej królową polskich rzek, został przeprowadzony w naszej szkole Wielki Test Wiedzy o Wiśle, złożony z 30 pytań otwartych z zakresu: geografii, historii, języka i literatury. Uczniowie udzielali odpowiedzi na trudne, lecz bardzo ciekawe zagadnienia, w których należało wykazać się szczegółową wiedzą, polotem i inteligencją. Pytano m.in. o źródła najdłuższej polskiej rzeki i jej dopływy, o postanowienia pokoju toruńskiego, uzasadnienie tezy, że bitwa warszawska zwana „cudem nad Wisłą” okazała się jedną z przełomowych batalii w dziejach świata. Nie zabrakło pytań o Muzeum Wisły w Tczewie i o nadwiślańskie miasta takie jak: Kraków – z siedzibą klubu Białej Gwiazdy, Sandomierz, zwany „polskim Rzymem” czy Toruń z charakterystyczną Krzywą Wieżą. Uczestnicy musieli także rozszyfrować autorstwo tekstów literackich, opiewających uroki Wisły, a także wykazać się znajomością legend, których akcja osadzona jest na terenach nadwiślańskich („O Wandzie, co Niemca nie chciała”, „Syrena”).
Po ocenie testów przyznano nagrody. Zwycięzcą turnieju wiedzy został Krzysztof Kasperkowicz. Na miejscu 2. uplasował się Marcin Bek, natomiast 3. lokatę zdobył Karol Krasowski. Gratulacje. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, które wręczył im dyrektor szkoły Pan Piotr Cisek. Pomysłodawcą Wielkiego Testu Wiedzy o Wiśle i jego organizatorem był Pan Waldemar Kilar.