• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Uczta dla ciała i dla ducha, czyli wycieczka szóstoklasistów do Korczyny i Krosna

„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź”.

Nigella Lawson

W dniu 23 października 2017 roku uczniowie klas 6a i 6b pod opieką nauczycieli: Pani Alicji Szymanowskiej i Pana Waldemara Kilara wzięli udział w niezwykłej wycieczce. Udali się do Korczyny na warsztaty w Pijalni czekolady Pana Mirosława Pelczara, następnie zwiedzili ekspozycje stałe w Muzeum Misyjnym Sióstr Klawerianek w Krośnie, a na końcu obejrzeli sztukę „Magia teatru”, wystawioną na deskach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza przez aktorów Teatru Artenes z Wrocławia.
Otwarta w bieżącym roku Pijalnia czekolady w Korczynie jest urządzona w stylu magicznego zakładu produkcyjnego Willy’ego Wonki z powieści „Charlie i fabryka czekolady” angielskiego pisarza Roalda Dahla. Niemałe wrażenie zrobiły na nas rury, zawory, elementy podświetlane i ruchome, w tym poruszający się po torach pociąg z wagonikami wypełnionymi czekoladą.

Uwagę przykuła także pracująca bez przerwy ogromna czekoladowa fontanna. Warsztaty prowadził sam mistrz cukiernictwa – Pan Mirosław Pelczar, laureat wielu prestiżowych konkursów o zasięgu międzynarodowym. Najpierw w niezwykle barwny i sugestywny sposób opowiedział o historii czekolady. Pierwsza część wykładu dotyczyła produkcji kakao. Dowiedzieliśmy się, że jego największymi producentami na świecie są: Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Indonezja, Nigeria i Kamerun. Następnie poznaliśmy proces produkcji czekolady: od założenia plantacji kakaowca, przez zbieranie owoców, suszenie, prażenie i kruszenie ziaren, po produkcję i zdobienie tabliczek czekolady. Po części teoretycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne. Każdy z uczestników pod nadzorem cukiernika wylewał i ozdabiał tabliczki czekolady oraz czekoladowe lizaki suszonymi owocami: maliną, truskawką, mandarynką, rodzynkami, jabłkiem, cynamonem i czarną porzeczką. „Przyprawiał” je żółtym pieprzem i chili. To było naprawdę ekscytujące doświadczenie. Na koniec spotkania mogliśmy sobie również wybić pamiątkową monetę, poświadczającą udział w warsztatach w wyjątkowej manufakturze o stylowej nazwie: „M. Pelczar Chocolatier”.
Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Misyjnym Sióstr Klawerianek w Krośnie, które poszczycić się może bardzo bogatą kolekcją eksponatów, głównie przedmiotów codziennego użytku, instrumentów muzycznych, obrazów i rzeźb, przywiezionych do Polski z misji z czterech kontynentów: Afryki, Azji, Australii i Oceanii oraz Ameryki Południowej. Naszą uwagę przykuły wykonane z ogromnym pietyzmem obrazy z liści palmowych, traw, hebanowe figurki, wyjątkowa biżuteria i stroje folklorystyczne z różnych części świata. Dzięki ciekawej prelekcji udało nam się choć trochę poznać życie ludzi w Brazylii, Wietnamie czy na wyspach Tonga.
Wycieczkę zamknął udział uczniów w widowisku pt. „Magia teatru”, wystawionym w RCKP w Krośnie. Głównym bohaterem jest Neyo, który wypada z Matrixa na scenę. Tam poznaje Morfeusza – swego przewodnika. Tłumaczy mu on, że trafił do realnego świata, z którego też w jakimś sensie pochodzi. Film bowiem wywodzi się w linii prostej z teatru. Aby pomóc bohaterowi to zrozumieć, Morfeusz przeprowadza go przez świat teatru: antycznego, komedii dell’arte i dramatu elżbietańskiego. Widz, uczestniczący w tej wędrówce przez epoki, poznaje charakterystyczne nazewnictwo a także przeróżne ciekawostki. Spektakl miał na celu zapoznanie młodego odbiorcy ze słowniczkiem pojęć teatralnych, a forma przygody i intrygi wpleciona w fabułę sztuki była ciekawym zabiegiem reżyserskim. Ze względu na specyfikę tematu twórcy wykorzystali szereg technicznych efektów multimedialnych.
Wyjazd edukacyjny obfitował w wiele atrakcji. Okazał się ucztą dla ciała dzięki czekoladowym warsztatom i ucztą dla ducha, gdyż przybliżył historię narodzin i rozwoju teatru: od epoki starożytnej po czasy elżbietańskie. Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że Ziemia Krośnieńska kryje wiele miejsc nieznanych i godnych uwagi.