• Nasza szkoła

  Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

 • Wyjątkowe wycieczki

  Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

 • Chór Kantata

  Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

 • Odkrywamy talenty

  W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

 • Sukcesy sportowe

  Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

 • Wysoki poziom nauczania

  Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Izabela Siręga laureatem 3. miejsca w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Podkarpackie wiosenne spotkanie z poezją i piosenką”!

„Pamiętajcie o ogrodach,
Przecież stamtąd przyszliście”.

Jonasz Kofta

W dniu 12 maja 2017 roku Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Boguchwale zorganizował Konkurs Recytatorski „Podkarpackie wiosenne spotkanie z poezją i piosenką”, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Pamiętajcie o ogrodach”. W przesłuchaniach, przeprowadzonych w GBP na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego Lubomirskich w Boguchwale, wzięli udział uzdolnieni adepci sztuki recytacji ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Do udziału w turnieju została również zaproszona, na prośbę nauczyciela języka polskiego – Pana Waldemara Kilara, uczennica z klasy piątej szkoły podstawowej – Izabela Siręga. Dzięki temu wrażliwa i zdolna recytatorka mogła skonfrontować swe umiejętności z innymi, starszymi uczestnikami konkursowych zmagań, które oceniali: Małgorzata Machowska – aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przewodnicząca jury, Danuta Pado – aktorka, instruktor WDK w Rzeszowie, Kamil Niemiec – skrzypek, absolwent Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uwagę słuchaczy przykuło wystąpienie Martyny Jasiny z klasy IIA. Uczennica wygłosiła wiersz Adama Ziemianina „Niebo sierpniowe”, spopularyzowany przez zespół Stare Dobre Małżeństwo. Liryczny tekst, ukazujący piękno dziewiczej, niemal magicznej przyrody Bieszczadów, został nagrodzony burzą braw. Poeta piękno tego skrawka Polski opiewa w następujący sposób:
„Trawa na jedno kolanko
klęka w zachwycie porannym
i łąka cicho śpiewa
swoje zielone psalmy.
A sarny rodem z Balnicy
schodzą na letnią spowiedź.
I jedno jest takie niebo
Bieszczadzkie niebo sierpniowe”.
Na scenie zaprezentowała swe nieprzeciętne umiejętności Izabela Sirega z klasy 5a. Recytowała wiersz Macieja Augustyna „Moje Bieszczady”, bardziej znany jako piosenka, wykonywana przez zespół KSU. Mądry tekst, poruszający problem trudnej historii Bieszczadów, rozdzielonych po II wojnie światowej pomiędzy dwa państwa, poruszył zgromadzonych widzów. Na długo w pamięci zebranych zapadną słowa:
„Góry aż do nieba
I zieleni krzyk
Polna droga pośród kwiatów
I złamany krzyż
Strumień skryty w mroku
I zdziczały sad
Stara cerkiew pod modrzewiem
I pęknięty dzwon
Zarośnięty cmentarz
Na nim dzikie bzy
Ile łez i ile krzywdy
Ile ludzkiej krwi
Księżyc nad Otrytem
Niebo pełne gwiazd
Tańczą szare popielice
San usypia nas”.
Po przesłuchaniu kilkudziesięciu wykonawców zapadł werdykt. Izabela Siręga, obdarzona niezwykłą siłą ekspresji, zdobyła 3. miejsce w konkursie. Jej osiągnięcie bez wątpienia należy uznać za bardzo duży sukces, ponieważ turniej recytatorski miał zasięg wojewódzki, startowali w nim starsi, bardziej dojrzali recytatorzy, a w komisji konkursowej zasiadali profesjonaliści – aktorzy, muzycy, poeci, wielbiciele kultury żywego słowa.
Odnotować wypada również to, że każdy uczestnik otrzymał dyplom, książkę oraz sadzonkę leśnego drzewka, ufundowanego przez Nadleśnictwo Kolbuszowa. Laureaci dodatkowo zostali uhonorowani starannie wydanymi albumami. Konkurs „Pamiętajcie o ogrodach”, zorganizowany w ramach Tygodnia Bibliotek, odbywający się na trzy dni przed uroczystymi obchodami Święta Polskiej Niezapominajki 15 maja, stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym i wychowawczym, promującym polską literaturę, propagującą ideę piękna rodzimej przyrody. Uczennice pracowały pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Gratulacje!