• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wycieczka do Krosna i okolic

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

W dniu 6 kwietnia 2017 roku uczniowie klas piątych i szóstej wzięli udział w ciekawej wycieczce po powiecie krośnieńskim. Opiekunowie: Pani Alicja Kabiesz, Pani Alicja Szymanowska oraz Pan Waldemar Kilar przygotowali bardzo atrakcyjny i nieszablonowy program wyjazdu.
W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie obejrzeliśmy spektakl „Tajemniczy ogród” na motywach powieści angielskiej pisarki Frances Hodgson Burnett, wystawiony przez Teatr Artenes z Wrocławia. Urzekająca opowieść o sierocie Mary Lennox, która z dalekich Indii przybyła do Europy do ogromnego zamku wuja Archibalda Cravena, by rozpocząć życie „na nowo”, zebrała wielkie brawa licznie zgromadzonej widowni. Wizja artystyczna reżysera Michała Białeckiego wzruszyła bez wątpienia każdego, skłaniając do refleksji nad sensem przyjaźni w naszym życiu. Efekty akustyczne i wizualne były nie lada atutem spektaklu.

Następnie w galerii fotografii RCKP podziwialiśmy zdjęcia uznanych fotografików: Wiesława Prugara, polskiego artysty mieszkającego od kilku lat w Bardejowie na Słowacji, oraz Jozefa Gefferta ze Słowacji. Wystawa, której wernisaż odbył się 17 marca br., wzbudziła nasze nieskrywane zainteresowanie. Artyści, portretując ludzi, architekturę i przyrodę, ukazali w swych pracach spontaniczny, osobisty pogląd na świat i życie.
Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zamku „Kamieniec” w Odrzykoniu. Dzięki przewodnikowi, który barwnie opowiedział o burzliwych, ponad 600-letnich dziejach zamczyska, dowiedzieliśmy się, że w XVII wieku jego właścicielami były rody Skotnickich i Firlejów, toczące ze sobą wieloletni spór sąsiedzki, zakończony polubownie małżeństwem dzieci zwaśnionych stron. Na tę historię natknął się wybitny polski komediopisarz Aleksander Fredro, przeglądając archiwum zamkowe (żona pisarza Zofia z Jabłonowskich wniosła w posagu tzw. klucz korczyński). Opowieść o kłótni dwóch szlacheckich rodów stała się inspiracją do napisania „Zemsty” – najwybitniejszej polskiej komedii. W salach muzealnych naszą uwagę przykuły militaria, a także portrety właścicieli zamku, m.in. Anny Szeptyckiej. Usłyszeliśmy wiele anegdot, legend i ciekawych opowieści o tym miejscu. W 2000 roku jednostka Wojska Polskiego z Rzeszowa przyjęła imię wielkiego hetmana koronnego Mikołaja Kamienieckiego, który był posiadaczem zamku na przełomie XV i XVI wieku. Nasze zdumienie wzbudziła wiadomość o tym, że w murach tej budowli w czasach jej świetności przebywali m.in. królowie Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, węgierski poeta doby renesansu Balint Balassi oraz polscy poeci okresu romantyzmu – Wincenty Pol i Seweryn Goszczyński.
Po krótkim spacerze wśród ruin zamczyska udaliśmy się do Muzeum Misyjnego SS. Michalitek w Miejscu Piastowym. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy w krypcie przy grobie matki Anny Kaworek (1872-1936), współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Następnie obejrzeliśmy zgromadzone w kilku salach eksponaty i zabytki: medale okolicznościowe wybite na część Ojca Świętego Jana Pawła II, pamiątki z pielgrzymki papieża do Krosna w 1997 roku, wreszcie zbiory przywiezione z misji w Kamerunie: tradycyjne stroje ludowe, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku. Osobną grupę przedmiotów, wyeksponowanych w gablotach, stanowią dzieła sztuki: pejzaże afrykańskie malowane na płótnie, hebanowe figurki zwierząt i ludzi, płaskorzeźby przedstawiające sceny rodzaje oraz sceny biblijne, bibeloty wykonane z kości słoniowej. Zaciekawiły nas także fotografie, ukazujące pracę zakonnic wśród mieszkańców na Czarnym Lądzie, dokumentujące ich działalność misyjną i edukacyjną.
Wycieczka po najbliższej okolicy była – mimo niesprzyjającej aury – bardzo udana, gdyż spełniła wszystkie cele edukacyjne i wychowawcze. Pogłębiliśmy swoją wiedzę o historii regionu, zapoznaliśmy się z zasobami dwóch placówek muzealnych, rozlokowanych wokół Krosna, wreszcie mogliśmy skonfrontować własne doświadczenia czytelnicze z lektury „Tajemniczy ogród” z artystyczną wizją reżysera, który dokonał bardzo udanej adaptacji. Była to uczta dla ducha!