• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Zdolne recytatorki w finale konkursowych zmagań!

„Poezja jest drugą twarzą duszy”.

Odisseas Elitis

W dniu 3 marca 2017 roku poznaliśmy wyniki przesłuchań uczniów, którzy startowali w eliminacjach I Krośnieńskiego Konkursu Recytatorskiego. Na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pograniczna zaprezentowali się recytatorzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Komisja artystyczna w składzie: Kamila Ziemiańska – Staniek (jako przewodnicząca) oraz Anna Jakubik i Paweł Fiejdasz po ocenie 116 prezentacji przyznała nominację do finału aż trzem reprezentantkom naszej szkoły: Blance Krzysztyńskiej z klasy 1a oraz Izabeli Sirędze i Aleksandrze Hanus z klasy 5a. Gratulacje!
Blanka Krzysztyńska pracowała pod kierunkiem Pani Urszuli Koźmy. Wygłosiła utwór „Psotny piesek” Urszuli Kozłowskiej. Jej wystąpienie emanowało energią, czym przyciągnęła bez wątpienia uwagę słuchaczy. Doskonale na scenie zaprezentowała się Izabela Siręga, która recytowała z niezwykłą swadą znany humorystyczny liryk „Dialog z pluskwą” Ludwika Jerzego Kerna, mistrza satyry, ironii i dowcipu.

Kulturą słowa, zbudowaniem emocjonalnej więzi z audytorium urzekła z kolei jurorów Aleksandra Hanus. Zaprezentowała wiersz „Wędrówka” Danuty Wawiłow. Uczennice przygotowywał do turnieju Pan Waldemar Kilar. Dodajmy, że bardzo dobrze zaprezentowały się podczas przesłuchań także: Amelia Malinowska w grupie młodszej oraz Emila Mazurek, która startowała w gronie uczniów z klas 4-6.
Przegląd recytatorski cieszył się ogromnym zainteresowaniem środowisk szkolnych, czego dowodem był liczny udział uzdolnionych uczniów. Podsumowując I etap przeglądu, Pani Kamila Ziemiańska – Staniek pogratulowała wszystkim nominowanym i zaprosiła ich do udziału w finale konkursowych zmagań 9 marca br. W swym wystąpieniu udzieliła kilku wskazówek młodym adeptom sztuki żywego słowa. Uczuliła, by prawidłowo artykułować dźwięki i akcentować istotne treści, zwróciła uwagę na precyzję mówienia oraz zrozumienie tekstu w jego interpretacji. Zaapelowała, żeby recytatorzy unikali nadmiernych gestów, ograniczyli ruch sceniczny, nie prowokowali strojem oraz nie wykorzystywali podczas wystąpienia rekwizytów. Swą wypowiedź zakończyła słowami: „W kulturze żywego słowa szukamy prawdy i naturalności”. I niech ta myśl będzie inspiracją dla naszych recytatorek, które już odniosły duży sukces w prestiżowym turnieju recytatorskim. Trzymamy kciuki w wielkim finale!