• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Grad zaszczytów i wyróżnień w Gminnym Konkursie Historyczno – Literackim „Polskie zaduszki – rymanowskie zadumania”

„Trzeba wiedzieć, z czego się wyrasta”.

Henryk Grynberg

W dniu 25 listopada 2016 roku w Galerii Sztuki w Rymanowie Zdroju odbyło się uroczyste podsumowanie pierwszej edycji Gminnego Konkursu Historyczno – Literackiego „Polskie zaduszki – rymanowskie zadumania”, zorganizowanego przez Akcję Katolicką przy parafii świętego Stanisława BM. Spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ złożyło się na nie wspomnienie wybitnych Polaków – artystów, naukowców, mężów stanu, a także zwyczajnych – niezwyczajnych mieszkańców rymanowskiej ziemi, ludzi rozmaitych profesji, którzy nie szczędzili sił i trudu w swej codziennej pracy: nauczycieli, duchownych, lekarzy etc. To oni byli bohaterami wyjątkowego wieczoru zaduszkowego.
Spotkanie prowadziła Pani Małgorzata Śliwka, główna organizatorka konkursu, która  czytała fragmenty nagrodzonych prac. W nastrój refleksji i zadumy wprowadziła zebranych gości Pani Magdalena Tomkiewicz, która śpiewała utwory SDM i Marka Grechuty. Zaprezentowano również wiersze tematycznie związane z zaduszkami autorstwa lokalnej poetki Pani Marty Hanus.

Wrażenie na zebranych zrobiła przygotowana z ogromnym pietyzmem prezentacja multimedialna Filipa Cetnarskiego „Wiesław Argasiński. Życie i dzieło”, ukazująca biografię znanego lekarza, który zmarł nagle w 2010 roku. Widzów wzruszyła również prezentacja Anny Kuszel pn. „Żyć w zgodzie z własnym sumieniem. Wspomnienie o Helenie Myszkal”, traktująca o wybitnej nauczycielce matematyki ze Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej. Jej praca, opatrzona niezwykle bogatym materiałem faktograficznym, wzbudziła uznanie i jurorów, i widzów. Nagrodę odebrała Aleksandra Bolanowska, która w formie kartki z pamiętnika zatytułowanej „Każdy z nas ma przodków. Nie każdy jednak o nich wie” opowiedziała o wojennych losach swoich pradziadków w Komańczy. Wyróżniono pracę Marceliny Hanus, która zredagowała list do swej przyjaciółki, opisując w nim niezwykle barwną sylwetkę zasłużonego dla Rymanowa lekarza Ignacego Bieleckiego, społecznika i filantropa. Kamila Frącek przedstawiła koleje życia wieloletniego proboszcza rymanowskiej parafii świętego Wawrzyńca w trudnych dla polskiego Kościoła czasach PRL-u – księdza Franciszka Mroza, charyzmatycznego kaznodziei, ascetycznego katechety i gorliwego spowiednika, który posiadał niezwykłe zdolności organizacyjne. Karolina Rygiel pokusiła się o przedstawienie w literackiej formie biografii księdza Pawła Komborskiego, wywodzącego się z Posady Górnej, niezłomnego kapłana, walczącego z komunizmem, więzionego i represjonowanego. To był prawdziwy bohater, którego społeczność szkolna w Przysietnicy, gdzie przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską, obrała za swego patrona. Dominika Pęcak opowiedziała o losach księdza Tadeusza Jakubińskiego, który zmarł nagle, pełniąc obowiązki w swej placówce – w parafii w Milczy („A Bóg odsłania przyszłość niesłychanie rzadko”). Grono laureatów konkursu zamknęła Aleksandra Hanus. Autorka przelała na papier opowieść swego ojca, zasłyszaną w dzieciństwie, o uwięzieniu w Sanoku wiejskiego chłopaka, oglądającego ćwiczenia wojskowe niemieckich okupantów na polach za wsią Posada Górna. Wypowiedź zatytułowała „Odzyskane dziecko mojej praprababci”. Wszyscy wymienieni uczniowie pracowali pod kierunkiem Pana Waldemara Kilara. Wspomnijmy, że wyróżniony został Mateusz Tomkiewicz, który przygotował prezentację multimedialną o swym dziadku Piotrze Karmińskim, z wykształcenia psychologu, założycielu Rymanowskiej Republiki Dziecięcej, piastującym przez lata całe funkcję dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rymanowie Zdroju.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceburmistrz gminy Rymanów Pan Jan Materniak, dyrektorzy szkół, laureaci konkursu, ich rodzice, znajomi, przyjaciele i bliscy zmarłych – bohaterów zaduszek. Wyróżniono łącznie 17 prac, w tym aż 9 z naszej szkoły. Konkurs Historyczno – Literacki „Polskie zaduszki – rymanowskie zadumania” miał na celu pogłębienie wiedzy uczniów o historii małej ojczyzny, dbanie o duchowe i materialne dziedzictwo regionu oraz uczczenie pamięci osób zasłużonych dla rymanowskiej ziemi. Prace laureatów – zgodnie z zapewnieniem organizatorów – ukażą się drukiem w formie tomiku pokonkursowego. Gratulacje!