• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Wizyta piątoklasistów na cmentarzyku greckokatolickim w Rymanowie Zdroju – Desznie

„Pamiętajmy o tych, którzy odeszli…”

W dniu 27 października 2016 roku uczniowie klasy 5a pod opieką swego wychowawcy Pana Waldemara Kilara wybrali się na maleńki cmentarz greckokatolicki w Rymanowie Zdroju – Desznie. Wizyta była jednym z etapów realizowanego projektu „Pamięć i tożsamość”.
Najpierw udaliśmy się do zdrojowego parku, gdzie stoi monument świętego Jana Pawła II. Zapaliliśmy znicze pod obeliskiem naszego wielkiego Rodaka. Po chwili zadumy i refleksji odbyliśmy spacer po urokliwym kurorcie. Następnie dotarliśmy na cmentarz cerkiewny w Desznie, wsi łemkowskiej, wzmiankowanej w dokumentach w 1389 roku. Na nieczynnej nekropolii znajdują się tylko dwa nagrobki: jeden z początku XX wieku w formie żeliwnego krzyża na cokole z piaskowca, drugi powojenny w postaci betonowej płyty, na której osadzono kuty żelazny krzyż pochodzący z dachu rozebranej cerkwi.

Uporządkowaliśmy groby, złożyliśmy wiązanki oraz zapaliliśmy znicze – ich światło symbolizuje pamięć o tych, którzy odeszli. Po krótkiej modlitwie wysłuchaliśmy historii miejscowości i cerkwi w Desznie, wzniesionej w roku 1866, a rozebranej w 1956. Dziś cerkwisko otacza wieniec wiekowych drzew, w cieniu których znajduje się grób ostatniego parocha deszniańskiego ks. Włodzimierza Wachnianina. Piesza wycieczka okazała się ciekawym pomysłem, ponieważ gruntownie poznaliśmy burzliwe dzieje miejscowości Deszno. Uważamy, że trzeba pamiętać o swych korzeniach i podtrzymywać pamięć o tych, którzy przez wieki tworzyli dorobek cywilizacyjny naszej małej ojczyzny.