• Nasza szkoła

    Już od ponad stu lat istnienia szkoły pedagogom i uczniom towarzyszy myśl Owidiusza: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo” („Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”). Jedynie ciężka praca jest receptą na sukces.

  • Wyjątkowe wycieczki

    Zwiedzamy nie tylko najbliższy nam Beskid Niski, ale również bywamy w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Podziwiamy architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy… Kształtujemy swe gusta estetyczne, słuchając koncertów w filharmonii, oglądając spektakle w teatrze i projekcje filmowe w kinie.

  • Chór Kantata

    Od 2005 roku działa chór Kantata, który swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe, wzbudzając podziw i aplauz widowni. Przynosi niewątpliwie chlubę naszej szkole.

  • Odkrywamy talenty

    W każdym uczniu, już od najmłodszych lat, odkrywamy i pielęgnujemy uzdolnienia artystyczne, matematyczne, sportowe i inne. Świadectwem naszej pracy są liczne sukcesy w konkursach, olimpiadach, festiwalach i zawodach sportowych.

  • Sukcesy sportowe

    Jesteśmy w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa podkarpackiego. Osiągamy znaczące sukcesy w różnych dyscyplinach: piłce ręcznej, koszykówce, biegach przełajowych…

  • Wysoki poziom nauczania

    Rzetelna i systematyczna praca pedagogów gwarantuje harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów oraz otwiera im drzwi do najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie.

Katarzyna Hanus wśród zwycięzców XII Konkursu Literackiego „Śladami polskich pisarzy i poetów”!

„Na szczyt można wejść, ale wszystkie drogi ze szczytu prowadzą w dół”.

Stanisław Lem

W dniu 17 marca 2015 roku został przeprowadzony w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej Konkurs Literacki „Śladami polskich pisarzy i poetów”, którego XII edycja przebiegała pod hasłem „W kręgu twórczości Stanisława Lema”. Turniej wiedzy, poświęcony biografii i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, cieszył się sporym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Rymanów. Dość powiedzieć, że wystartowali w nim uczniowie ze szkół z Królika Polskiego, Rymanowa, Klimkówki, Wróblika Szlacheckiego i Sieniawy. Nie zabrakło też przedstawicieli gospodarzy: Emilii Chmiel, Katarzyny Hanus i Lidii Kasperkowicz.

Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom wiedzy z zakresu znajomości biografii autora „Dzienników gwiazdowych” oraz znajomości jego dzieł („Solaris”, „Powrót z gwiazd”, „Bajka o królu Murdasie” i „Trzej elektrycerze”). Po ocenie konkursowych prac jury, złożone z nauczycieli – polonistów, przyznało nagrody, które wręczył burmistrz Pan Jan Materniak, honorowy patron konkursu, oraz Pan dyrektor Piotr Cisek, organizator główny turnieju. Miejsce 1. ex aequo zajęli: Katarzyna Hanus z Posady Górnej oraz Adrian Klamut z Wróblika Szlacheckiego. Laureatkami 2. miejsca zostały: Aleksandra Jaślar i Tatiana Rusnok z Gimnazjum w Sieniawie, natomiast na 3. pozycji uplasowały się: Natalia Jabłońska (Gimnazjum we Wróbliku Szlacheckim) i Lidia Kasperkowicz (Gimnazjum w Posadzie Górnej). Wysoko w rankingu znalazła się także Emilia Chmiel, którą ostatecznie sklasyfikowano na 5. miejscu. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez burmistrza gminy, który co roku roztacza opiekę nad Konkursem Literackim „Śladami polskich pisarzy i poetów” jako jego donator.
W mowie okolicznościowej Pan dyrektor Piotr Cisek podkreślił, że pisarstwo Stanisława Lema, futurologa, myśliciela i eseisty, wyprzedzało ducha epoki, naznaczone było wizją profetyczną, a wiele absurdalnych – wydawałoby się – wynalazków, opisanych na kartach jego dzieł, ma dziś praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Podkreślił, że powinniśmy być dumni ze swojego rodaka, który był przez całe dekady ambasadorem kultury polskiej w Europie i USA. W końcowej części wystąpienia podziękował organizatorom – Pani Alicji Kabiesz i Panu Waldemarowi Kilarowi – za niesłabnący entuzjazm i zapał w popularyzowaniu literatury polskiej w środowisku lokalnym, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
Pan burmistrz Jan Materniak, podsumowując turniej wiedzy, nie krył uznania dla talentów i zdolności młodzieży gimnazjalnej, która – w czasach upadku wartości duchowych, jakie niesie za sobą książka – potrafi czerpać radość z czytania. Przywołał znaną powszechnie tezę, że literatura ma wielką moc sprawczą jako ta dziedzina sztuki, która pokazuje wzorce moralne i jest drogowskazem, nakreślającym kierunek własnych poszukiwań. Osobiście podziękował nauczycielom – polonistom za opiekę merytoryczną nad uczniami. Wyraził swój podziw za ich trud i poświęcenie podejmowane na rzecz rozwoju pasji i zainteresowań poznawczych młodzieży. W gronie wyróżnionych nauczycieli znalazły się Panie: Małgorzata Kordos z Gimnazjum w Króliku Polskim, Beata Miszczyk z Rymanowa, Agnieszka Rygiel (Gimnazjum w Klimkówce), Katarzyna Jabłońska i Aldona Konieczny ze szkoły we Wróbliku Szlacheckim oraz Sabina Zięba z Gimnazjum w Sieniawie.
XII Konkurs Literacki „Śladami polskich pisarzy i poetów” na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych szkoły. Organizowany jest nieprzerwanie od 2004 roku i ma na celu promowanie polskiej literatury pięknej. Do zobaczenia za rok!